De afgebeelde molensteen is waar de spece rijen worden gemalen. geraakt en brandt daarbij geheel af. De zonen van Hioolen hadden in de tijd van de brand nog een molen aan de Trekvliet: De Stier. Dit was een specerijenmolen. Deze werd afgebroken en opnieuw opgebouwd op de plek van De Nieuwe Star. Hier gingen de latere generaties Hioolen verder met het malen van specerijen en het produceren van snuiftabak, mede omdat de Nederlandse molenaar niet met de goedkope bloem afkomstig uit Amerika kon concurreren. De familie Hioolen houdt de molens lange tijd draaiende. Vanaf 1890 kwam de heer Bukman als uitbater de productiewerk zaamheden uitvoeren. In 1916 worden de molens door de gemeente Rotterdam onteigend. Het hele gebied rond de molens is nodig voor de opslag van bagger uit de gegraven Waal haven. Een ontwikkeling die geleid heeft tot het ontstaan van het Kralingse Bos. De gemeente Rotterdam verhuurt de molens vervolgens aan de uitbater de heer Bukman en neemt in 1920 de vader van de heer Van Harrewijen in dienst als kuiper. De molens bleven in productie tot de Tweede Wereld- wijen wordt medeuitbater van de molens. Later levert ook zijn zoon een bijdrage aan de productie van de snuiftabak. In 1962 komt de doodsteek voor het commerciële bedrijf. De molen De Ster brandt voor de tweede maal af. Het heeft wel acht jaar geduurd om De Ster te herbouwen, want er waren geen tekeningen van de oorspronke lijke molen bewaard. Mede door getuigen en op basis van oude foto's is de molen zoveel mogelijk in authentieke staat her bouwd. In 1970 was de bouw gereed en sindsdien worden de molens als monumen ten beheerd. Dankzij de groep enthousiaste vrijwilligers zijn de ambachtelijke producten snuiftabak en gemalen specerijen hier te koop. Afne mers komen uit de hele wereld. Van de ver koop gaat 95% de Nederlandse grens over. Informatie over een bezoek aan de molens in bedrijf en over het malen van specerijen en productie van snuiftabak is te vinden via www.snuifmolens.nl Interesse als vrijwilliger op de molen? Zie www.vrijwilligemolenaars.nl m Voorbeelden van oude tabak snuif doosjes. Kuipen waarin het tabak door de molen wordt gehakt. oorlog uitbrak en de snuiftabakshandel instortte, omdat de benodigde ingrediënten niet meer te verkrijgen waren. Na de oorlog trekt de handel weer aan. De heer Harre- september 2015 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 13