Ontmoeting vrijwillige molenaren Immaterieel erfgoed in Rotterdam Snuifmolens De Lelie en De Ster aan de Kralingse Plas. Conny Fleurkens-Steenwinkel Bond Heemschut kreeg in het najaar van 2014 de vraag om steun te geven aan de actie van de Stichting de Kralingse Snuif en Specerijen Compagnie De Ster en De Lelie. De stichting wilde de historische snuifpro- ductie in de molens graag geplaatst zien op de Nationale inventaris immaterieel erfgoed. Hoewel immaterieel erfgoed niet tot de doelstelling van Heemschut behoort, heeft Heemschut Zuid-Holland daar toch positief op gereageerd. Voor het voortbestaan van de molens die beide rijksmonument zijn, is het gewenst dat zij zoveel mogelijk in gebruik blijven. De molens zijn gebaat als de produc tie van snuiftabak wordt voorgezet. Hierdoor gaan ze niet ten onder aan verwaarlozing. Het nalaten van onderhoud leidt tot aantas ting door ongedierte zoals houtworm, waar mee het voortbestaan bedreigd wordt. In maart 2015 heeft het Centrum voor Volks cultuur het verzoek ingewilligd. De produc tie van snuiftabak staat nu op de lijst van unieke vaderlandse ambachten en gebrui ken. Natuurlijk zorgt een inventarislijster niet alleen voor dat de molens blijven draaien. Vooral de vrijwillige molenaars vormen de drijvende kracht achter de instandhouding, uitvoering en het doorgeven van kennis van het ambacht. Samen met commissielid Geert van Nieu- wenhuizen bracht ik een bezoek aan de molens om de ambachtelijke verwerking van snuiftabak en specerijen met eigen ogen te aanschouwen. We ontmoetten de vrijwillige molenaar en tevens voorzitter van de Stichting Snuif en Specerijen Compagnie De Ster en De Lelie, Jaap Bes. We troffen elkaar op de brug, waar we genoten van het idyllische uitzicht over de Kralingse Plas en waar de molens zich afsteken tegen de Hol landse lucht. De Ster draait zijn wieken fier van bedrijvigheid en De Lelie staat er naast in rust. Bij De Ster wordt op dat moment september 2015 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 11