Bastions onder Nedalco Het plangebied in 2014. wonen: deelplan Nieuwe Vesting opwaarderen Geertruidapolder DE ZEELAND nieuwe bioscoop nieuwe randweg Havenkanaal nieuwe jachthaven Waterschans: contouren herstellen wonen: villapark Kijk in de Pot Een ander groot bedrijf in het gebied was de spiritusfabriek Nedalco. Spritus was een bijproduct van de suikerindustrie en werd vervaardigd uit melasse, vandaar de vesti ging van dit bedrijf bij de suikerfabrieken. De fabriek werd opgericht in 1899 en sloot in 2010 haar deuren. Helaas bleek dat, ondanks de lobby van onder andere Heem schut Zeeland, het behoud van de histo rische fabriekspanden niet realiseerbaar. Slechts de schoorsteen werd behouden en vormt nu een landmark in het gebied. Na de sloop van de bedrijfsgebouwen kwamen op het terrein de restanten van bastions en kademuren tevoorschijn. Deze zullen worden gerestaureerd en als basisstruc tuur gaan dienen voor de verschillende typen bebouwing in het deelplan 'Schelde Vesting'. Aan de randen van de nieuwe wijk komen een villapark, appartementengebou wen en een bioscoop. Met de herbestemming van De Zeeland en het restaureren van de kademuren en bas tions is de hoop gevestigd op een sanering van de bestaande bedrijvigheid. Daarmee kan het Scheldegebied een voorbeeld wor den voor een integratie tussen nieuwbouw en historie, zodat ook in dit deel van Ber gen op Zoom de cultuurhistorie beleefbaar wordt. gebruikte vervolgens het gehele complex als opslagplaats voor militaire goederen. Daarvoor werden op een paar plaatsen in de muren extra deuropeningen gemaakt en veel ramen dichtgezet. Gedurende die gehele periode werd vrijwel geen onderhoud gepleegd. Bij de restauratie van het complex van hal len moest zeer zorgvuldig te werk worden gegaan om te voorkomen dat, als gevolg van doorgeroeste trekstangen, de zijmuren zouden instorten. In twee van de drie hal len werden tijdens de bouw drie rijen ramen aangebracht. Deze konden bij de renovatie goed worden benut door drie verdiepingen aan te leggen. Om een zo zuinig mogelijke energiehuishouding te krijgen, is een zoge naamde doos in doos constructie toegepast met een hoge isolatiewaarde en eigen ener gievoorziening. Daarmee werd het hoogste energielabel verkregen, wat voor monumen taal industrieel erfgoed zeer uitzonderlijk is. Tijdens de restauratie van het hoofdgebouw kwamen er een tweetal kelders en een slechte fundering op palen te voorschijn. Om dit probleem op te lossen moesten nieuwe palen zodanig worden ingebracht, dat de wankele muren niet instortten. Tenslotte werd over het geheel een zandlaag en een betonvloer aangebracht. Een ander probleem vormde het bereiken van de verdiepingen vanuit de centrale hal. Er werd daarom besloten het dak te slopen, maar de beide kopeinden (tympanen) te handhaven en een glazen overkapping te maken. Die moest zodanig worden uitge voerd, dat de beide monumentale wanden van de aangrenzende hallen en ook een uit bouw goed zichtbaar bleven. juni 2015 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 9