L De suikerfabrieken Herbestemming van de gebouwen «■r 1 doorgang door de dijk met openingen voor vloedplanken (coupure) nog zichtbaar. Het bestaan van een dergelijke schans bij een havenmonding is uniek, reden waarom het complex is aangewezen als een beschermd rijksmonument. De bestemming van het gebied is water sportcentrum met jachtwerf, daaraan geli eerde kleine bedrijven en beperkte woning bouw. Dit alles in het kader van herstel en herbestemming van de historisch belang rijke gebouwen en structuren. Belgische suikerfabrikanten, die na de val van Napoleon met de winning van suiker uit bieten zijn doorgegaan, zagen mogelijkhe den om ook in Zeeland en West-Brabant suikerbieten te laten telen. Maar omdat dit voor de verwerking in de fabrieken tot logistieke problemen leidde, probeerden zij suikerfabrieken dichter bij de teeltgebieden te vestigen. Zo kwam een van de leden van de familie Wittouck uitSint-Pieters-Leeuw (bij Brussel) in Bergen op Zoom terecht, waar hij aan de Zuidzijde Haven een groot aantal panden opkocht en in 1863 een suikerfabriek ves tigde. Omdat particuliere suikerfabrieken op zich onvoldoende winstgevend zijn, besloten de gezamenlijke suikerfabrikanten in 1899 een spiritusfabriek in Bergen op Zoom te bouwen, die bijproducten van de suikerwin ning omzet in alcohol en kalizouten. De suikerfabriek Wittouck draaide voor spoedig, totdat in de loop van de 20steeeuw de capaciteit moest worden uitgebreid vanwege de lage bietenprijzen. Dit lukte onvoldoende en toen ook nog de Eerste Wereldoorlog uitbrak, stond de Wittouck op de rand van faillissement. De fabriek werd verkocht aan de coöperatieve telers vereniging 'Zeeland', die doordat de telers zelf aandeelhouders zijn, rendabeler kon draaien. Onder leiding van Dr. van Ginneken werd de capaciteit van de Wittouck fabriek vergroot en startte men in 1917 de eerste campagne onder de naam 'Zeeland'. Aan de overkant in de Geertruidapolder werd een geheel nieuwe voorfabriek gebouwd. Omdat de gemeente Bergen op Zoom geen kans zag de benodigde havenuitbreiding te realiseren, leggen staf en medewerkers van de 'Zeeland' zelf de Zeelandhaven aan. De firma Krupp krijgt de opdracht om drie hallen te bouwen, waarin wasmolens, snij machines, diffusiebatterijen, sapzuivering en een grote pulpdroger een onderkomen vinden. Zij doen dit binnen het tijdsbestek van een jaar en in 1921 kan de modernste fabriek van Europa met haar eerste cam pagne beginnen. Eerst wordt uitsluitend Bergen op Zoom won in 2014 de BNG Bank prijs voor de beste Erfgoedge meente van Nederland. 'Bergen op Zoom met haar straat beeld, pleinenplan, stadstuinen en herbestemmingen is een stad die haar verouderend uiterlijk tot in de puntjes blijft verzorgen. Het is een gemeente die op veel erfgoedbor den tegelijk schaakt en die breed, bestendig en bewust bezig is met haar erfgoed', aldus de jury. De BNG Bank Erfgoedprijs is bedoeld om gemeenten te stimuleren effectief erfgoedbeleid te voeren en elkaar op dat gebied te inspireren. Het Erf goedplatform van Kunsten '92, een samenwerkingsverband van een twin tigtal erfgoedorganisaties, is initia tiefnemer van de prijs. In september ontvangt Bergen op Zoom de vrijwil ligers van de Open Monumenten dag tijdens de landelijke aftrap van Nederlands grootste publieksevene ment voor het gebouwde erfgoed. ruwsuiker geproduceerd, maar vanaf 1926 start de coöperatie ook met het raffineren. Als in de twintiger jaren van de 20ste eeuw door overproductie de bieten- en suiker prijzen kelderen, moet de suikerindustrie inkrimpen. Het wekte in binnen- en buiten land verbazing dat deze moderne suikerfa briek in 1929 de poorten moest sluiten. Na de sluiting werden de machines en losse onderdelen verkocht. Twee fabriekshallen, administratie, personeelsbedrijven en direc teurswoning aan de Zuidzijde Haven werden herbestemd tot respectievelijk bedrijfsver zamelgebouw, restaurant en woonhuis. 2P In 1952 werd het suikermagazijn aan de CD m Wittoucksingel (nu Van Konijnenburgweg) ~d omgebouwd tot onderzoeksinstituut IRS. cd y De drie hallen in de Geertruidapolder bleven geruime tijd leeg staan. Defensie Hal 1 van De Zeeland 1 J voor de herbestemming. if Mm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 8