w L 1 Telefoonnummers van de klanten staan nog in krijt op de wanden geschreven en het gereedschap hangt nog netjes geordend aan de muur. Al is de vuurplaats verdwenen, met een beetje goede wil kan je je voor stellen dat smid Jacob Klok (1888-1966) ieder moment zijn stoomsmederij aan het Zuiderdiep in Valthermond weer kan bin nenstappen. Kijkje beter, dan zie je ook het verval. In de muren zitten scheuren en het vocht dringt binnen door kapotte ruiten en gaten in het dak. Stoomsmederij J. Klok en de aanpa lende vervenerswoning uit 1920 zijn hard toe aan een onderhoudsbeurt. Een welver diende onderhoudsbeurt kun je wel zeggen, want de smederij speelde een belangrijke rol in de ontginning van het veen rond Val thermond. Onder andere werden er brugon- derdelen en baggermachines vervaardigd en smid Klok verhuurde ook locomotieven voor de verveningsindustrie. De smederij is daarmee van meer dan lokaal belang en om verder verval en zelfs sloop te voorkomen, pleitte Heemschut Drenthe voor een aanwijzing als provinciaal monument. Dat is, na een nogal tijdrovende procedure, uiteindelijk gelukt. De aanwijzing betekent dat de toekomst van de smederij en de vervenerswoning er een stuk zonniger uitziet en dat de eigenaar tegen een lage rente geld kan lenen om het pand op te knappen. Daarna moet hij op zoek naar een nieuwe bestemming. Dat die aantekeningen in krijt daarbij bewaard moeten blijven, is een vanzelfsprekendheid. juni 2015 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 5