Kloosterdorp Steyl Frederiksoord Erfgoedexcursies Gratis naar Madurodam? Op zaterdag 5 september organiseert Heemschut Limburg een boeiende excursie in het kloosterdorp Steyl. In dit beschermd dorpsgezicht, op een markant punt langs de Maas, zijn wij te gast bij de klooster gemeenschappen van de missiepaters- en zusters SVD, waar wij de 19e-eeuwse com plexen en hun tuinen zullen bezoeken. Ter plaatse is er een toelichting op de actuele herbestemmingsoperatie voor 30.000 m2 van het monumentale erfgoedcomplex. Wij zullen ook kloosterdelen bezoeken, die nor maal voor bezoekers niet toegankelijk zijn, alsmede de botanische tuin de Jochemhof. Steyl ligt nabij Venlo en is goed bereikbaar per openbaar vervoer vanaf Station Tegelen aan de spoorlijn Venlo-Roermond. U kunt deelnemen door opgave via mvdel- sen@hklimburg.nl. Voor vragen over het programma en de kosten kunt u ook bellen met de heer Frans Hoebens, 077-3734649 of 06-11512650. O O Het missiemuseum in Steijl. Speciaal voor leden van Heemschut verloten we 10 toegangskaarten voor Madurodam in Den Haag. De kaarten zijn het gehele jaar 2015 geldig en in te wisselen op een dag naar keuze. Stuur een email naar info@heem- schut.nl met uw naam en adresgege vens onder vermelding van Maduro dam. Winnaars krijgen voor half juli bericht. Een oud en een nieuw koloniehuisje. 'Hier kan een koloniewoning gebouwd wor den.' Borden met deze tekst staan op ver schillende plaatsen in Frederiksoord. Hè? Wordt het experiment uit het begin van de 19e eeuw om arme mensen uit de ste den een nieuw bestaan te laten opbouwen in landbouwkoloniën opnieuw opgepakt? Natuurlijk niet. Directeur Jan Mensink van de Maatschap pij van Weldadigheid in Frederiksoord en architect Pieter Brink knokten tien jaar lang voor hun plan om met een moderne versie van de koloniehuisjes de zo kenmerkende lintstructuur van de koloniën te herstel len. Inmiddels zijn dertien van die moderne koloniehuizen gebouwd. De opbrengst helpt de moderne Maatschappij het erfgoed van generaal Johannes van den Bosch goed te beheren. Het gaat om 65 monumentale panden, waaronder 35 provinciale en rijks monumenten. Samen met 1300 hectare natuur- en cultuurgrond. Op zaterdag 6 juni organiseert Heemschut Drenthe een excursie naar Frederiks oord. De excursie is van 12.00 tot 16.00 uur en kost 20 euro. Het museum wordt bezocht en een rondrit met een tram wordt gemaakt. Bovendien krijgt U het thema nummer van het tijdschrift Noorderbreedte over de Maatschappij van Weldadigheid cadeau. Aanmelden via Theo Wortel op 06-22617394 of via mail heemschutcom- missiedrenthe@gmail.com. a 46 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 46