Afgebroken Eigen karakter verloren Heemschut Groningen: Geen monument mag plat! Welke maatregelen zijn nodigen wie bepaalt dat? Overal heerst onduidelijkheid, er spe len allerlei belangen en belangetjes en er duiken zelfbenoemde deskundigen op. De bewoners hebben het nakijken.' Duidelijk is wel, dat zonder de bevingen de panden er veel beter voor zouden staan. Jansen: 'Zelfs als er sprake is van achter stallig onderhoud kan zo'n pand nog tiental len jaren mee, misschien wel langer.' Ze noemt het woonhuis van Helma Mulder uit Stedum als voorbeeld. Geen monument, wel een huis uit het begin van de vorige eeuw dat karakteristiek is voor de dorpen van het Groninger Hogeland: 'Het staat al anderhalf jaar in de steigers. Helma heeft twee jaar gevochten tegen allerlei instan ties. Er waren drie opties. Ze kon worden uitgekocht, maar dat wilde ze niet, want ze wilde op dezelfde plek blijven wonen. Dan kon het huis van binnen versterkt worden met een stalen karkas, maar dat kostte veel te veel ruimte. De derde optie was afbreken en aardbevingsbestendige nieuwbouw.' Kort na dit interview meldde RTV Noord dat het huis van Mulder afgebroken wordt. Eindelijk duidelijkheid, maar er is een karakteristiek pand verloren gegaan. Gescheurde grafstenen bij de kerk van Loppersum. Een ander voorbeeld is een monumentaal pand in Loppersum. Jansen: 'Amsterdamse School en gelegen in een beschermd dorps gezicht. De eigenaar kreeg op een vrijdag de melding dat de schoorsteen de maandag erop vervangen zou worden. Hij weigerde en kreeg een brief dat hij verder verantwoorde lijk was voor eventuele schade. Er kijken nu deskundige restauratiearchitecten naar, de zaak sleept nog.' Het is het topje van de ijsberg, zegt Jansen, er is veel meer gaande en niet iedereen heeft de mogelijkheden en de moed om zich te verzetten. Het gevolg is dat Noord- Groningen er radicaal anders uit gaat zien: 'Het eigen karakter van het landschap en de dorpen gaat verloren.' En dan heeft ze het nog niet eens over ker ken, boerderijen of borgen. Er zijn fondsen om aardbevingsschade te herstellen, maar het herstel verloopt traag omdat ook hier gesteggel is over de oorzaak van de schade. In de muren van de Fraeylemaborg in Sloch- teren zitten forse scheuren en het torentje kan gaan wankelen. Er zijn plannen om de Doopsgezinde Kerk van Middelstum aan de binnenkant te voorzien van een stalen karkas. Zo blijft het exterieur onaangetast, maar van het interieur blijft weinig over. In de muur van de kerk van Loppersum is her steld voegwerk te zien en in de grafzerken buiten zitten grote scheuren. De aantasting van landschap en bebouwing in Noord-Groningen is ernstig en omdat het zwaartepunt van de winning van aardgas naar de omgeving van Hoogezand is ver plaatst, staat dat deel van de provincie het zelfde lot te wachten. Jansen: 'Uiteindelijk is er maar één oplossing: de gaskraan moet veel verder dicht. Snel en radicaal.' De commissie Groningen van Heem schut is strijdbaar en wil dat er geen monument plat gaat. Heemschut Groningen heeft daarom een Ziens wijze ingediend over de aardgaswin ning en is als aangesloten organisa tie bij de Natuur- en Milieufederatie Groningen ook vertegenwoordigd in het beroepschrift dat de NMFG heeft ingediend samen met onder andere de Groninger Bodembeweging. Daar naast is Heemschut Groningen actief binnen het Erfgoedberaad waarin het erfgoedveld van Groningen zich heeft geformeerd en spoort het zowel pro vincie als gemeenten aan om eigen monumentenlijsten op te stellen. Maar uiteindelijk is er maar één oplossing: de gaskraan moet veel verder dicht. Als dat niet gebeurt, dan gaat de aantasting van landschap en bebouwing onherroepelijk door. juni 2015 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 43