drastische aantasting van karakteristiek landschap en bebouwing De grond onder Groningen beeft en dat heeft ingrijpende gevolgen voor bewoners, landschap en bebouwing. De Groninger Bodem Beweging wil het tij keren en ziet uiteindelijk maar één oplossing: de gaskraan moet zo snel en zo radicaal mogelijk dicht. Eric Ie Gras Volgende klap Aardbevingen in Groningen: Het is een vreemd idee. Het Groninger land ligt er vredig bij, maar ieder moment kan de volgende klap vallen. Jansen staat er niet te veel bij stil: 'Maar mensen die in huizen wonen die werkelijk bedreigd worden, lukt dat niet. Als je huis gestut moet worden, dan houdt datje constant bezig.' Oudere en karakteristieke panden kunnen op instorten staan: 'Dat zijn er tienduizen den en of ze nu monumentstatus hebben of niet, ze zijn mede bepalend voor het Groninger land. Bij elke beving krijgen ze een klap. Ze moeten hersteld en versterkt worden en daar begint de onduidelijkheid. Want welke schade is het gevolg van aard bevingen en wat is achterstallig onderhoud? Op het eerste gezicht lijkt het mee te vallen met de aardbevingsschade. Rondrijdend door Noord-Groningen kom je langs gebouwen die zijn gestut door balken of in de steigers staan en her en der ook langs nieuw voegwerk, maar werkelijk indrukwekkend is het niet. Tot je uitstapt en door Loppersum wandelt. Overal zie je scheuren in gevels, met ijzeren strips verstevigd metselwerk en schoorste nen die vernieuwd zijn. Die schoorstenen worden het eerst vervangen, omdat ze kun nen omvallen en een gevaar voor voorbij gangers vormen. Op karakteristieke, soms monumentale panden, verschijnen schoor stenen van kunststof die zijn beplakt met nepsteentjes. Het ziet er niet uit en het zijn noodmaatregelen die het echte probleem niet wegnemen. Dat zegt ook Corine Jansen, voorzitter van de Groninger Bodembeweging, die opkomt voor de belangen van de bewoners van het aardbevingsgebied: 'Zolang de gaswin ning niet drastisch beperkt wordt, blijft de kans op aardbevingen bestaan. Er kunnen slachtoffers vallen en meer gebouwen ern stig beschadigd worden.' 42 HEEMSCHUT juni 2015 Krewerd, 't Noorn, Pastorieweg 8.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 42