Lokaal initiatief jjfiSMI Huize Bernardus In Bredevoort. Mathijs Witte De Vereniging Bredevoorts Belang zet zich met 300 leden al meer dan 130 jaar onver schrokken in voor het wel en wee van de gemeenschap van het Gelderse Bredevoort. In eerste instantie was het geen vereniging die opkwam voor het cultureel erfgoed in het vestingstadje. De notabelen wilden vooral dat Bredevoort geen slaapstadje werd waar de moderniteit aan voorbij ging. Onder andere werden oude pompen hersteld, werd een weg door het veen naar de nieuwe spoorlijn aangelegd en werd de industriali sering van het stadje gestimuleerd. De ver eniging streed ook tegen verpaupering. Pas in de jaren zeventig van de vorige eeuw ging de vereniging zich meer met de histori sche omgeving bezighouden. De aanleiding was minder positief. Mede op instigatie van de vereniging werd het verkrotte Ambtshuis uit 1699 gesloopt. In de plaats kwam een oerlelijke meubelzaak. Totdat de toeristi sche mogelijkheden van de geschiedenis van het stadje werden ontdekt. Het oude ambtshuis is als gevolg daarvan gerecon strueerd. De vereniging koopt en beheert een aantal historische panden en kreeg ook de grote Engelse landschapstuin van het St. Bernardus-klooster in bezit. Daarmee werd het historisch gezicht van Bredevoort gered. Daarnaast zet de vereniging zich via werkgroepen in voor de geschiedschrijving en voor het promoten van het stadje via het door hen beheerde VVV. Allerlei historische routes ontsluiten nu de geschiedenis van stad en omgeving. De laatste zeven jaar is Hans de Graaf voor zitter van Bredevoorts Belang. Hij waakt ervoor dat de vereniging aangaande Bre- devoortse vraagstukken een goede en betrouwbare partner is voor de gemeente Aalten en de provincie Gelderland. Ook ont plooide hij met de vereniging initiatieven om de leefbaarheid van het vestingstadje te vergroten. Het is cruciaal dat de 1600 inwoners hierbij samenwerken. Hij ziet met lede ogen aan dat een aantal grote pan den, zoals St-Bernardus, de school Boek op 't Zand en verzorgingshuis De Veste leeg staan. Ook verkrotten enkele monumen ten. Daar dient de vereniging op te anti ciperen. Nieuw elan moet er komen in de stad, gebruikmakend van het rijke verleden en voortbouwend op het sterke merk 'Bre devoort Boekenstad'. De vereniging steunt initiatieven daartoe. Zo is Hans de Graaf zelf betrokken bij de restauratie van de tuin van St-Bernardus onderdeel van de vesting. De gelaagdheid van de tuin wordt weer zicht baar en leefbaar gemaakt. Paden worden gereconstrueerd, de contouren van de oude vesting worden benadrukt, het groen krijgt een opknapbeurt, de toegangswegen wor den verbeterd en mensen krijgen uitleg over het park. Bijzonder is het zwevend vesting pad door het park. De vereniging zet zich ook in voor het vrij maken van het schoots veld van begroeiing. Het Waterschap en de gemeente Aalten zijn nu aan de noordzijde van de stadsgracht bezig met de herinrich ting van dat lage landschap. Met Stichting Menno van Coehoorn wordt een publicatie voorbereid over de geschiedenis van de vesting Bredevoort. 38 HEEMSCHUT juni 2015 CD m O

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 38