L Een niet alledaags monument. Dat kan je de Efteling zeker noemen. Vooral het sprookjesbos bezit de kwaliteiten, die een monumentale aanwijzing rechtvaardigen. Toch is die erkenning het park tot op heden niet ten deel gevallen. Tijd om dat te veranderen?! Karei Loeff Het huisje van Hans en Grietje. Sprookjespark 1 De Efteling als nationaal erfgoed In boeken over de Wederopbouw kom je de Efteling - op één uitzondering na - niet tegen. Toch is het grootste pretpark van Nederland voortgekomen vanuit een bijzonder initiatief in de periode na de Tweede Wereldoorlog, toen de eerste vormen van grootschaliger recreatie schoorvoetend opkwamen. Veel van onze hedendaagse pretparken, zoals Drievliet, Hellendoorn en de Julianatoren, ontstonden doordat lokale horecaonder nemers een speeltuin inrichtten naast hun restaurant. De speeltuinen groeiden uit tot pretparkjes door er draaimolens, achtbanen en andere attracties neer te zetten. Bij de Efteling was er sprake van een andere ontwikkeling. In 1933, midden in de crisis tijd, ontvouwden Kapelaan Rietra en Pas toor De Klijn een plan om een sportpark aan te leggen. De opening in 1935 is de start van een boeiende ontwikkeling. In 1949 werd op het sportpark een tentoon stelling gehouden, 'De Schoen' genaamd. Kaatsheuvel bevindt zich immers in het hart van de Langstraat, in die tijd dé regio voor de Nederlandse schoenindustrie. Een jaar later richten R. J. Th. van der Heijden, cineast Peter Reijnders en illustrator en gra ficus Anton Pieck de Stichting Natuurpark de Efteling op. De stichting heeft als doel: 'de lichamelijke ontwikkeling en ontspan ning van de inwoners der gemeente Loon op Zand en de bevordering van het toe risme naar en binnen de gemeente, een en ander in katholieke geest.' Er komt onder andere een vijver en er wordt een theehuis gebouwd. Een andere hoofdattractie is de grote speeltuin. Anton Pieck gaat aan de slag om bij de speeltuin een sprookjespark te ontwerpen. Samen met Peter Reijnders, die de ontwer pen omzet in bewegende diorama's, worden 5 in 1952 de eerste spookjes opgeleverd: S het kasteel van Doornroosje, Sneeuwwitje en de zeven dwergen, de Kikkerkoning, de Magische Klok, de Chinese nachtegaal, de sprekende papegaai, Langnek, de kabou terhuisjes, de put van Vrouw Holle en de 34 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 34