Museumbunker Devisiehoofdfkwartier De achterzijde van de buitenplaats Toorenvliedt. De gemeente Middelburg heeft de afgelo pen jaren, in het kader van het Europese project 'World War II Heritage' het erfgoed van de Tweede Wereldoorlog in park Tooren vliedt onder de aandacht gebracht, waarbij de geschiedenis ook voor kinderen interes sant is gemaakt. Het toegangspad naar het park werd geplaveid met grote tegels die belangrijke data en feiten uit de geschiede nis van Toorenvliedt vertellen. Bij de ingang van het park is een informatiebord geplaats. De Communicatiebunker is ingericht als museumbunker en er is een informatieve wandelroute door het park met behulp van een app en wifi. Op de bunkers in het park zijn als kunstwerk stalen platen aange bracht met dichtregels van Henri Looymans. De eerste letters op deze platen vormen telkens een woord en zijn bedoeld als een speurtocht voor de jeugd. Tussen een aan tal bunkers zijn speeltoestellen geplaatst. Een model bij de ingang van het park herin nert aan de op 6 november 1944 bij Toor envliedt op een Duitse mijn gelopen Buffalo. Het is een monument voor de zes gevallen Britse militairen uit het amfibievoertuig. geallieerde scheepvaart de toegang tot de Antwerpse haven te ontzeggen. De Duitsers hadden geen sterke troepenmacht, maar het Zeeuwse (schier)eiland had als onder deel van de Atlantikwall wel de beschikking over een groot aantal kustbatterijen. De lei dingvan het Eerste Canadese Leger besloot daarom tot een onorthodoxe maatregel. Begin oktober werden op vier plaatsen de Walcherse zeedijken gebombardeerd waar door uiteindelijk driekwart van het schierei land onder water kwam te staan. Het Duitse geschut in de hoger gelegen duinen moest echter alsnog met behulp van een amfibi sche operatie worden uitgeschakeld. Op 1 november kwamen zowel bij Vlissingen als Westkapelle Engelse troepen aan land. Middelburg en het ondergelopen Duitse hoofdkwartier op Toorenvliedt vielen zonder slag of stoot in geallieerde handen. Na een week van zware gevechten gaven de laat ste Duitse troepen op Walcheren zich over. Op 26 november 1944, 85 dagen na de val van Antwerpen, voeren de eerste bevoorra dingsschepen de haven binnen. Vanaf dat moment zou tot het einde van de oorlog meer dan de helft van alle logistiek van de geallieerde strijdkrachten in West-Europa via de Scheldestad worden aangevoerd. Op 17 oktober 1944 werd Toorenvliedt door de Duitsers ontruimd. Zij lieten een zwaar gehavend buitenhuis en park achter en door de inundatie met zout water was het park een kale vlakte geworden. Het woonhuis is hersteld en nu in gebruik bij de Stichting Arduin. De oorspronkelijke tuin met vijver was mogelijk van de hand van 19d8-eeuwse architect J.D. Zocher Sr. In 1946-1950 werd het park opnieuw aangeplant naar een ontwerp van tuinarchitect C.P. Broerse. Hij kreeg de opdracht de bunkers zoveel mogelijk aan het zicht te onttrek ken. Daardoor zijn de bunkers gespaard gebleven. Maar dit gold niet voor de bun kers op het aangrenzende terrein van het toenmalige Vijvervreugd. Deze zijn midden jaren zestig gesloopt. Het huis Vijvervreugd werd, in 1969, na een brand, afgebroken. De meest belangrijke operationele bun kers, de bomvrije commandoposten en de communicatiebunker, zijn nog aanwezig en worden gecompleteerd door zeven woon- onderkomens. Toorenvliedt is hiermee het laatste intacte divisiehoofdkwartier in Nederland. Het is internationaal gezien zelfs het meest compleet uitgebouwde voorbeeld van de ca 35 divisiehoofd kwartieren die langs de West-Europese kust werden aangelegd. Verder maakt de directe relatie van het hoofdkwartier en de inundatie van Walcheren het complex tot een waardevol historisch monument van de 'Slag om de Schelde'. Er kan nu gespeeld worden op en bij restanten uit de Tweede Wereldoorlog. juni 2015 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 33