Herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog op Walcheren Park Toorenvliedt is de afgelopen jaren door de gemeente Middelburg 'omgebouwd' tot herinneringsplek aan de Tweede Wereldoorlog. Een nieuwe aanpak maakt de geschiedenis beleefbaar. Peter Sijnke en Tobias van Gent De slag om Antwerpen De entree van de commandobunker, nu ingericht als museum Aan de rand van Middelburg ligt aan de Koudekerkseweg de 18de-eeuwse buiten plaats Toorenvliedt (of Toornvliet). Het pand was vele jaren in het bezit van de Middel burgse regentenfamilie Schorer. Ook Johan Huizinga, een van onze beroemdste histo rici, die met Mary Vincentia Schorer was gehuwd, verbleef er. Zijn zoon Leonhard Huizinga liet de buitenplaats onder de naam Korenvliet een rol spelen in zijn boeken over Adriaan en Olivier. Tijdens de tweede Wereldoorlog gebruikte de bezetter het grondgebied van het buiten als terrein voor de Wehrmacht. Het stafkwartier van de Commandant Gruppe Südwest werd er gevestigd. Er verrees een groot aantal bunkers in het park en op het aangrenzend landgoed Vijvervreugd; te weten drie in de functie van commandopost, een als keuken, een grote als het communicatiecentrum en negen stuks als veilig onderkomen voor het personeel. En verder waren er stellingen, onderkomens en loopgraven. Met puin wer den verharde wegen aangelegd. De toren spits van Toorenvliedt werd zelfs afgezaagd voor de plaatsing van een zware mitrailleur. Het complex heette Widerstandsnest Brun- hild en van hieruit werd de infanteriedivisie van ca. 10.000 man op Walcheren en de Bevelanden aangestuurd. Zeeland en meer in het bijzonder Walche ren, werden in het najaar van 1944 het strijdtoneel van de geallieerde en Duitse strijdkrachten. Het is een zwaarbevochten, maar niettemin veelal vergeten episode uit de bevrijding van Europa geweest. De slag om de Schelde begon op 4 september 1944 met de inname van Antwerpen. Dat was de eerste grote stad waarbij de haven installaties onbeschadigd waren gebleven. De havenstad Antwerpen was van cruciaal belang voor de geallieerde oorlogsinspan ning, omdat de bevoorrading van hun legers op dat moment stokte. Ook Hitier was zich bewust van het strategische belang van de val van de Scheldestad en twee dagen later verklaarde hij Walcheren tot Festung. De monding van de Westerschelde moest tot het uiterste worden verdedigd om de 32 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 32