Gastcolumn Michelinsterren voor steden Bezorgde mensen bij de VNG en Erfgoedvereniging Heemschut. Want de tijd dat het Rijk nieuwe beschermde stads- en dorpsgezichten zal aanwijzen is voorbij. Althans, als de nieuwe Erfgoedwet, zoals ze er nu ligt, definitief wordt. Hierin verhuizen alle ruimtelijke ordeningsaspec ten rondom monumentenzorg naar de Omgevingswet. Het Rijk kan straks nog slechts een 'instructie' geven voor aanwijzing van nieuwe beschermde stads- en dorpsgezichten. En dit, in beleidstaal, 'op basis van de Omgevingswet in het kader van bestemmingsplannen...' Heemschut liet via de media al doorschemeren, dat het Rijk in dit geval geen mogelijkheden meer heeft om in te grijpen als het misgaat in een (historisch waardevol) gebied. De VNG vindt een 'instructie' niet gelijk waardig aan een aanwijsbevoegdheid. Maar ook Kunsten '92 is bezorgd. Want met welke criteria kan het Rijk dan nog nieuwe beschermde stads en dorpsgezichten aanwijzen? En wie houdt toezicht op de gemeenten of ze de instructie daadwerkelijk overnemen? Niet verwonderlijk, en terecht, dat genoemde partijen pleiten voor een steviger aanwijsbevoegdheid van het Rijk in de Erfgoedwet. Want rijks bescherming heeft de afgelopen decennia meer dan eens aangetoond van waarde te zijn. De rijksbescherming zorgde ervoor dat monumen tale stads- en dorpscentra overeind bleven. Daarvan profiteerden ook gebouwen zonder monumentenstatus. Want in een beschermd gebied werden ze bij een opknapbeurt zelden gepasseerd. Het Rijk lijkt het er zich met een vage 'instructie' gemakkelijk van af te maken. Een opstelling die past in de lijn van de afgelopen jaren. Paul Meurs liet in de publicatie 'Toekomst beschermd gezicht?' uit 2011 al weten dat het Rijk lage prioriteit geeft aan het beschermingsinstrument. Nu zullen de gevolgen van de wetswijziging niet onmiddellijk desastreus zijn. Gemeenten grijpen niet acuut naar de slopershamer om historisch waardevolle ensembles te vernietigen. Bovendien: stads- en dorpsge zichten die nu bescherming genieten, blijven gehandhaafd. Toch is het een gevaarlijke ontwikkeling. Vooral bij kleine en middelgrote gemeen ten. Die willen juist kennis en richting van het Rijk als ze beleid maken voor hun uitzonderlijke gebieden. En, nogbelangrijker, aanwijzingvaneen beschermd gezicht is een tastbare erkenningvan de uitzonderlijke kwaliteiten van een gebied. Om met Meurs te spreken: zoals werelderfgoed of Michelinsterren dat ook doen. Meurs zegt: 'Een beschermde status leidt tot een ander bewustzijn bij bewoners, marktpartijen, het groterepublieken de overheid over de kwaliteit. Endaar- mee tot andere afwegingen, gevoelens en keuzen.' Heb daar maar eens van terug. Karl Bijsterveld Tekstschrijver en pubiicist, onder meer voor ROMagazine. juni 2015 HEEMSCHUT 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 31