tiende-eeuwse hervormde kerk. Het beeld bepalende gebouw moest dringend opge knapt worden. Herstel van het kerkelijke monument werd gekoppeld aan de bouw van een nieuw dorpshuis. Het toont aan hoe erfgoedzorg en maatschappelijk werk hand in hand kunnen gaan. Op het eind van de Nieuwe Streek staan we even stil bij een prachtige stolpboerderij. Tot een paar jaar terug stond hier een verval len boerderij die zou worden gesloopt voor niet passende nieuwbouwplannen. Scha- gen zette zich middels Heemschut Noord- Holland in voor behoud van de boerderij én passende nieuwbouw. Het resultaat is een wijkje met woningen die een verwijzing zijn naar de streekeigen bouwtrant, compleet met een tweetal huizen in de vorm van hooischuren. Schagen woont al lang niet meer in Kolhorn, maar in het vlakbij gelegen Nieuwe Niedorp. Zijn passie voor het dorp is er echter niet minder om geworden. In zijn lange carrière tekende hij, lobbyde, voerde actie en wist te behouden. Nu doet Wil Schagen vanwege zijn leeftijd een klein stapje terug. Al zal hij zijn werk en de betrokkenheid bij Heem schut niet willen missen. Kolhorn is een verstilde plek waar nog weinig toeristen komen. Als een van de weinige dorpen aan de Westfriese Omringdijk heeft Kolhorn haar authentieke structuur behouden. De sta tus van rijksbeschermd stadsgezicht is dan ook goed te begrijpen. Door deze aanwijzing kwamen er subsidiemogelijkheden voor res tauratie. Schagen: Tezamen met een legaat van een vermogende boerenfamilie uit Blok ker kregen we de financiering rond om pan den op te kopen en te restaureren. Pand voor pand hebben we zo het totaalbeeld van het dorp positief kunnen beïnvloeden, ter wijl provinciale monumentenzorgers al min of meer rekening hadden gehouden met afbraak. Men had vergevorderde plannen om onder meer een deel van het oude Kol horn in het buitenmuseum van het Zuider zeemuseum na te bouwen. Men gebruikte de structuur van het dorp als model voor dit buitenmuseum. Daardoor heb je nu de eigenaardige situatie dat Kolhorn zowel in het echt als in een museumvariant bestaat.' Succes kent vele vaders. Volgens Schagen heeft men destijds de belangen van alle Het geboortehuis van architect Wil Schagen. betrokkenen die een bijdrage wilden leve ren aan het behoud van Kolhorn op een slimme manier vervlochten. Een sprekend voorbeeld van een dergelijke 'coalition of the willing' is de restauratie van de zeven- 30 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 30