Architect Wil Schagen uit Nieuwe Niedorp is al meer dan veertig jaar bezig met het behoud en restauratie van monumenten. In zijn geboortedorp Kolhorn begon zijn lange carrière. In 1973 was Wil Schagen op zoek naar een afstudeeronderwerp. Hij volgde in de avonduren het Hoger Bouwkundig Onderricht aan de Academie van Bouw kunst in Amsterdam. Zijn mentor werkte bij de Welstandscommissie van Schagen die destijds ook een regionale functie had. Het dorp Kolhorn was in de commissie ter sprake gekomen en het leek wenselijk om een integraal plan voor Kolhorn te ontwikke len. Wil Schagen pakte de handschoen op en maakte van zijn geboortedorp een mooi afstudeerproject. Destijds was het provinciale beleid erop gericht om voldoende uitbreidingslocaties te vinden. Volgens prognoses zou de bevol king drie miljoen zielen tellen en die moes ten vooral buiten de steden gehuisvest worden. In de ogen van de beleidsmakers konden de ingeslapen dorpjes op het plat teland wel een impuls gebruiken, ook op toeristisch-recreatief gebied. Tegelijkertijd stond het erfgoed er beroerd bij en was er weinig draagvlak onder de bevolking om de oude boerderijen en visserswoningen op te knappen. Schagen: 'Bij de meeste bewo ners waren er onvoldoende middelen om te investeren in restauratie. Daarbij gaf een niet onaanzienlijk deel van de bevolking de voorkeur aan een moderne doorzonwoning.' Schagen zag daarentegen wel toekomst in de vaak verkrotte voormalige boeren- en visserswoningen, charmant gelegen in de oksel van de dijk. Ook voor de zogenaamde boeten (turfschuren) bleek herbestem ming mogelijk, o.a. in de vorm van een klein streekmuseum. Pand voor pand werd het verval bestreden. Hierbij ging Schagen voorzichtig te werk. Schagen: 'In een klein dorp waar iedereen elkaar kent, doen al gauw allerlei verhalen de ronde. Daarom ging ik 's avonds over straat om zaken te doen. Als de inwoners er lucht van kregen dat ik hun huisje wilden kopen, dan ging de prijs natuurlijk meteen omhoog.' Een blik op het beschermde dorpsgezicht van Kolhorn. Al wandelend door Kolhorn vertelt Schagen over de unieke stedenbouwkundige structuur van het oude Zuiderzeedorp: een rij huizen, dat bereikbaar is door een voetpad, met aan de overzijde overtuinen, gelegen aan de zogeheten Hoogsloot. Een wandeling met Schagen over de Oude en de Nieuwe Streek, zoals de looppaden genoemd worden, is als luisteren naar een buurtkroniek. Bij elk huis heeft de architect een verhaal over de bewo ner paraat. De kleine kruidenierswinkeltjes hebben al jaren geleden plaats gemaakt voor ruime woonkamers, maar de anekdotes leven voort. Aan het eind staat Schagen stil bij een iets terug gelegen woning: 'Hier werd ik geboren. Het is een predikantenwoning. Nee, mijn vader was geen predikant. Hij was herenkapper.' De kapperszaak van zijn vader zal ongetwijfeld de basis hebben gelegd voor Schagens anekdotische kennis van het dorp. Wil Schagen was betrokken bij een project met woningen, waarbij een stolp kon worden behouden. juni 2015 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 29