Special Toekomst Landgoed Pabema, Zuidhom. nen zijn met inzet van velen en ook door fondsen voorlopig gered. Het stadsmoes- tuinieren heeft recentelijk een hele nieuwe groep mensen enthousiast gemaakt voor het tuinieren. De NTs weet dat tuinen en parken goed zijn voor ons welzijn en voor de biodiversiteit. Zij zijn een middel om de wateroverlast op te vangen, mits de tegeltuinen ook weer groen worden. Mensen die in of bij groen wonen, blijken gelukkiger zijn. En dat huizen en monumenten bij groen meer waard zijn, weten we ook. Helaas weten projectontwik kelaars dat ook. Vaak is het goedkoper een oud park goed te onderhouden dan het te verwaarlozen en dan weer opnieuw in te richten. Een belangrijk punt van aandacht is de jeugd enthousiast te krijgen voor het groen. Om jongeren weg te krijgen van de schermen en gewoon verstoppertje te laten spelen tus sen struiken en bomen. Want daar begint de liefde voor ons groene culturele erfgoed. En wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! van het open cultuurlandschap tussen kas teel Arcen en de historische dorpskern. Successen boekte de NTs onder andere bij het stadspark van Schoonhoven, de beplan ting rond de Nieuwe Kerk in Den Haag, het Julianapark in Utrecht (dit heeft inmiddels een monumentenstatus) en de kwekerij van Hetty Cox, de Walburg in Nuenen. Of een actie voor behoud van groen erfgoed succes heeft, hangt doorgaans af van de inzet van plaatselijke vrijwilligers. De NTs is voor hen vaak een klankbord en vraagbaak. Het is geweldig om mensen te kunnen advi seren bij de aanpak van hun acties. Hoe zal het in de toekomst gaan met onze tuinen en parken? Het voortbestaan van veel parken staat onder druk door de bezuinigingen. Dit zal de aandacht van de NTs houden. Gelukkig zijn er ook positieve ontwikkelingen. Het blijkt dat waar enthou siaste vrijwilligers zich inzetten, daar groe pen mensen zich omheen verzamelen, stichtingen worden opgericht en geweldige initiatieven worden ontplooid. Collectietui- o Het groen van tuinen en parken kunnen verbinden en meehelpen aan een betere samenleving. De Nederlandse Tuinenstich- ting staat voor die betere samenleving waarin het historische groen gewaardeerd wordt en blijft voortbestaan! In dit lustrumjaar zet de NTs tuinen van de toekomst in de schijnwerpers met het thema 'Leven met en in groen in de 21ste eeuw'. Tuinen en parken kunnen in onze eeuw een mooi tegenwicht vormen in een wereld waarin de rol van technologie en verstening van de woonomgeving sterk toe neemt. Maar hoe? Op 26 september orga niseert de NTs een groot symposium over dit onderwerp in Wageningen, voor velen de bakermat van de groene wetenschap. Het symposium staat open voor iedereen. Zie ook: www.tuinenstichting.nl. Hier vindt u alles over de lustrumdagen, excursies en wijze van inschrijving. Beline Geertsema is voorzitter van de Nederlandse Tuinenstichting 26 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 26