Unieke plek binnen monumentenzorg De omgeving van de Nieuwe Kerk in Den Haag, 2014. <3 De Nieuwe Kerk in Den Haag, 1717. Een trouwe groep vrijwilligers zet zich al jarenlang belangeloos in voor ons groene culturele erfgoed. Zo zijn in bijna iedere provincie rapporteurs actief, die bedreigde tuinen en openbare parken onder de aan dacht brengen van de monumentencom missie van de Nederlandse Tuinenstichting. Kennis van de plaatselijke situatie is immers belangrijk om onze activiteiten goed te kun nen uitvoeren. Van verontruste burgers uit het hele land komen brieven binnen, waarop de monumentencommissie indien gewenst actie onderneemt. Ook geeft de NTs des gevraagd advies hoe men een tuin of park in stand kan houden. In de loop der jaren heeft de Nederlandse Tuinenstichting op deze manier een unieke plaats verworven op het gebied van de groene monumentenzorg. De Walburg is in Nuenen, voorheen de kwekerij van tuinarchitecte Hettie Cox is mede door adviezen van de NTs gered. Door de nieuwe Omgevingswet beraadt de monumentencommissie zich hoe NTs lan delijk kan blijven opereren. In de afgelopen jaren is op een aantal plaatsen samenge werkt met Bond Heemschut en plaatselijke organisaties. Gezamenlijk ondertekende bezwaarschriften gingen de deur uit, geza menlijk werd geprocedeerd en de proces kosten werden gedeeld. Niet afzonderlijk het buskruit uitvinden, maar samen sterk is een zeer positieve ontwikkeling. Samen met Heemschut is geprocedeerd tegen de gemeente Laren voor het behoud van het Rosa Spierhuis. Een door Mien Ruys ont worpen tuin, waar het gaat om een eenheid tussen tuin en gebouwen. In Arcen Limburg zetten we ons samen in voor het behoud juni 2015 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 25