Special Stadstuinen Activiteiten en voorlichting donateurs. Alle vermelde tuinen worden gekeurd volgens bepaalde criteria. De gids wordt alleen verspreid onder donateurs en is niet in de losse verkoop. Dit om te stimuleren dat iedereen die de tuinen wil bezoeken ook donateur wordt en zo bijdraagt aan de missie en het voortbestaan van de NTs. Daarnaast verschijnt vier keer per jaar Het Tuinjournaal. Hierin worden tuin gerela teerde onderwerpen behandeld, van prak tische, tuinhistorische en soms filosofische aard. Ook houdt de NTs hierin de donateurs op de hoogte van de verrichtingen van de verschillende commissies die binnen de stichting actief zijn. Zoals de monumen tencommissie die zich inzet voor bedreigd groen erfgoed. En de excursiecommissie die dagen organiseert, waarbij het niet alleen gaat om het bezoeken van de tuinen, maar waar ook achtergrondinformatie wordt ver strekt. Daarnaast geeft de NTs publicaties uit van studies naar tuin- en landschapsar chitectuur. In 2011 is de Tuinenstichting begonnen met het vernieuwende en succesvolle pro ject 'Sociaal Tuinieren'. Dit project richt zich op de volkswijken in Amsterdam, die in de eerste helft van de twintigste eeuw onder architectuur werden gebouwd om de arbei ders een menswaardige woonomgeving te bieden. In deze wijken, waar tegenwoordig veel kansarmen en ouderen leven, is menig voortuin sterk verloederd. Dit komt het monumentale straatbeeld niet ten goede en heeft een verpauperende werking. In samenwerking met vrijwilligers via Stichting Present helpt de Nederlandse Tuinenstich ting in Amsterdam-Noord en Betondorp deze stadstuinen duurzaam op te knap pen en te voorzien van nieuwe beplanting. Tuinarchitecten adviseren over de inrichting en eigenaren van open tuinen leveren de planten. Vrijwilligers onderhouden de tuinen daarna en hebben daarbij contact met de vaak vereenzaamde bewoners. Het project waaiert inmiddels uit naar andere steden. Voorwaarde is dat ter plekke mensen zijn die het project willen trekken. De termssentuin van De Walburg in Nuenen. rische waarde, ligging en ensemblewaarde in samenhang met gebouwde of andere objecten.' Nog steeds is dit de rode draad bij alle activiteiten van de NTs en voor de vele mensen die zich (meestal vrijwillig) voor de stichting inzetten. Sinds 1980 is er in de groene erfgoedwe reld veel veranderd en verbeterd. Was de NTs in de beginjaren de eerste en enige organisatie die zich om historische tuinen en parken bekommerde, inmiddels is er een aantal zusterorganisaties, die zich eveneens bezighouden met dit onderwerp. Bovendien is dankzij onderzoek veel meer kennis over historisch groen beschikbaar. De NTs ontvangt geen overheidssubsidies en moet het hebben van de giften van donateurs. Om donateurs te werven worden tal van activiteiten georganiseerd, mede met het doel een groter publiek voorlichting te geven over groen cultureel erfgoed. Hoe meer besef er is van de waarde en kwets baarheid van ons groene erfgoed, hoe gro ter het draagvlak in de maatschappij. En hoe interessanter het wordt voor de politiek om budget uit te trekken voor het behoud ervan. Want nog meer dan bij gebouwen is er geld nodig voor het steeds weerkerende onderhoud, zoals het maaien van het gras, knippen van heggen of wieden van onkruid. De Nederlandse Tuinenstichting bloeit door de inzet van vele enthousiaste vrijwilligers die haar gedachtegoed uitdragen. Dit gedachte goed komt ook terug in de publicaties die de NTs verzorgt. Bijvoorbeeld bij het maken van de (zeer populaire) Open Tuinen Gids. Hierin staan de tuinen van 300 donateurs door heel Nederland welke in ieder geval een keer per jaar hun tuin gratis openstellen voor andere 24 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 24