Nederlandse Tuinenstichting viert zevende lustrum Special Nederland kent een boeiende tuintraditie. Tal van bijzondere tuinen en parken maken deel uit van ons groene erfgoed. Voor 1980 was er niet veel belangstelling voor historische tuinen en parken. Tot een groep tuineigenaren hun tuin veilig wilde stellen voor de toekomst. De oprichting van de Nederlandse Tuinenstichting (NTs) was een feit. Beline Geertsema Groene erfgoed behouden Tuin in het bos Maarheeze. Tuinen maken deel uit van ons culturele erf goed en geven ons een rijker beeld van een voorbije periode. Een tuin werd niet alleen aangelegd uit liefde voor de natuur, maar vooral om de natuur te kunnen beheersen. Als cultureel verschijnsel was een tuin een uiting van de manier van leven. Door het scheppen van rust en ordening in een tuin of juist door het plaatsen van exotische of grillige elementen zoals follies of rotsfor maties, kon de eigenaar zijn voorkeuren en interesses tonen. Verschillende tuinstij- len volgden elkaar op. De uitvoering werd ook bepaald door andere dan stijlmotieven, zoals de financiële draagkracht en de voor keuren van de eigenaar, de eigenschappen van de grond en het omringende landschap. Veel tuinen verdienen het om behouden te worden. De Nederlandse Tuinenstichting heeft zich vanaf het begin ingezet om tuinen een monumentenstatus te geven om het voortbestaan veiligte stellen. De eerste, nog steeds actuele zin uit de statuten luidt dan ook: 'De NTs streeft naar de instandhouding van tuinen en parken die van belang zijn door vormgeving, beplanting, cultuurhisto- juni 2015 HEEMSCHUT 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 23