V Holland Huis Scherpenisse HEEMSCHUT M fl De kaart behorend bij de Structuurvisie 2030. Positief over structuurvisie Het Holland Huis direct na de oplevering in 1956. ZEELAND THOLEN - Na de watersnoodramp in 1953 adopteerden de gezamenlijke landbouworga nisaties uit Noord-Holland het zwaar getroffen eiland Tholen. Zij stuurden grote hoeveelhe den hulpgoederen naar hun Thoolse collega's en hielpen met de herinrichting. Het overge bleven bedrag werd grotendeels bestemd om een gemeenschapshuis te bouwen. Omdat dit bedoeld was voor het gehele eiland, moest het op een centrale plaats komen. In Scherpenisse werd voor het eerst in Zeeland een dorpshuis met een regionale functie, met faciliteiten als een toneel, gebouwd. Architect H. Nienhuis, directeur van het Coöperatieve Bouwbureau van de Landbouw in Zeeland, kreeg in 1956 de opdracht. In 1972 nam de gemeente Tholen het Holland Huis over en acht jaar later werd het gebouw uitgebreid. Het pand is nog steeds een histo risch belangrijk, multifunctioneel gebouw, dat door zorgvuldig onderhoud in goede staat is gebleven. Door de bouw van een naburig zorg centrum zou het nu overbodig zijn, zo meldde de gemeente Tholen bij de sloopplannen. Lokale groeperingen en Heemschut Zeeland pleiten voor behoud. Zij willen er een kunste naarscentrum annex multifunctionele ruimte van maken onder beheer van een woonzorgcen trum. De herbestemming kan budgetneutraal worden uitgevoerd door de sloopkosten voor behoud in te zetten. Heemschut Zeeland werkte mee aan een rapportage en plan van aanpak. Dit voorstel is door B &W en de gemeenteraad van Tholen positief ontvangen. actief O ZUID-HOLLAND A TEYLINGEN - Heemschut Zuid-Holland heeft een positieve reactie gegeven op de Structuur visie 2030 van de gemeente Teylingen (War mond, Sassenheim en Voorhout). De structuurvisie is een verplicht beleidsdocu ment waarin de gemeente een overzicht geeft van de gewenste ruimtelijke ontwikkelingen op lange termijn. Daarbij moeten de effecten op het milieu worden doorgerekend en moet reke ning worden gehouden met alle cultuurhistori sche waarden. Heemschut Zuid-Holland waardeert de betrok ken blik van de gemeente op de cultuurhistori sche aspecten. Er is respect voor de typische kenmerken van het bollengebied, zoals strand- wallen, bollenvelden en grasgebied. Verder wordt nadrukkelijk gestreefd naar on-romme- lingvan het bollengebied, waardoor de ruimte lijke kwaliteit beter zal worden. Ook het zoeken van een goede balans tussen natuur- en landschapsbehoud, agrarische acti viteiten en recreatie rondom de Kagerplassen vindt Heemschut positief. Zo is het de bedoe ling dat er in de toekomst een werf voor histo rische schepen en een natuureducatiecentrum komen. Het gebouwde erfgoed, zoals de gemeente lijke en rijksmonumenten, blijft in de ontwik kelingsplannen ongemoeid. Heemschut heeft de gemeente Teylingen wel aangespoord ook aandacht te blijven geven aan het beleid voor gebouwd erfgoed. Han Timmer juni 2015 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 19