HEEMSCHUT fl <l Handelsroute blijft behouden New towns, nieuwe opgaven actief DRENTHE COEVORDEN - Dat een belangrijk stuk weg uit de Middeleeuwen voor Coevorden behouden blijft, is mede te danken aan Heemschut Drenthe. Inwoners van Coevorden trokken bij de com missie aan de bel toen de gemeente Coevorden met het onzalige plan kwam de Anerdijk/Oude Zwolseweg recht te trekken en te verbreden. Heemschut Drenthe diende een bezwaar in en wees de gemeente daarin op het belang van de weg en de te verwachten hoge kosten voor archeologisch onderzoek. Coevorden besloot daarop het te laten bij het kappen van een aan tal eiken en essen die volgens de gemeente ziek waren. Nieuwe bomen zullen worden her plant. Daarnaast komt er een toeristisch infor matiebord dat de voorbijganger wijst op het belang van de weg. FLEVOLAND ALMERE - Op 25 april hebben Architectuurcen trum ALS Lelystad, Steunpunt Jonge Monumen ten in Flevoland en De Kunstlinie Almere een middag georganiseerd om de beide 'new towns', Lelystad en Almere, nader te bekijken. De ste den hebben een ander profiel dan de steden op het oude land; er is veel laagbouw, de wijken zijn kindvriendelijk en er is veel (groene) ruimte. Beide steden waren aanvankelijk zeer in trek, maar nu hebben zij hun groeiprognoses moeten bijstellen. Waarin verschillen beide steden van elkaar en wat zijn de nieuwe opgaven? Uitgangs punt voor de bijeenkomst vormde de Atlas van de Verstedelijking van Nederland'. Medeauteur Jan Evert Abrahamse en Arnold Reijndorp, auteur van 'Nieuwe steden als bakens voor nieuwe stedenbouw', gaven lezingen over de (nieuwe) stedenbouw in Nederland. Na een interessante paneldiscussie vonden excursies plaats waarbij Almeerders Lelystad bezochten en Lelystedelin- Het stukje Anerdijk/Oude Zwolseweg op indus trieterrein De Holwert is het laatste overblijfsel van de twee handelswegen, waaraan Coe vorden zijn ontstaan dankt. De Hanzesteden Zwolle, Deventer en Kampen vonden deze poort naar het Noorden zo belangrijk dat zij meebe taalden aan het onderhoud en verbeteringen. Alle legers die Coevorden in de zestiende eeuw aanvielen, namen vanaf deze route de vesting onder vuur. De weg loopt nu dood op het in 1938 in gebruik genomen Kanaal Coevorden- Zwinderen. Toch blijft de Anerdijk symbool voor de transitohandel en de militaire geschiedenis van Coevorden. De inwoners van Coevorden en Heemschut Drenthe blijven kritisch volgen hoe de gemeente met dit stuk erfgoed verder omgaat. Theo Wortel Het Centraal Station van Almere gen Almere. De bevindingen van de lezingen, de paneldiscussie en de excursies hebben beelden en inzichten opgeleverd, waar de beide steden wellicht hun voordeel mee kunnen doen. Deze beelden en uitspraken zijn op 'moodboards' gezet en aan de bestuurders en beleidsmakers van de beide steden aangeboden. Van deze middag is een verslag gemaakt dat onder Heemschut- vrijwilligers in Flevoland zal worden verspreid. Judith Flapper 18 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 18