Naoorlogs erfgoed onderschat Ark toch verminkt Muur van Mussert 'S-HERTOGENBOSCH EN HEUSDEN - Ondanks het gegeven dat over het algemeen meer oog ontstaat voor de kwaliteit van wederopbouw- erfgoed, gebeurt het nog dat te weinig belang gehecht wordt aan het specifieke karakter van deze architectuur. Voorbeelden die spelen in Noord-Brabant zijn het voorplein van het Pro vinciehuis te 's-Elertogenbosch en het voorne men tot sloop van een naoorlogse gymzaal te Eleusden. Het Provinciehuis te 's-Elertogenbosch van architect Maaskant is een gemeentelijk monu ment. De leegte van het voorplein is hierbij ontworpen en past bij het sobere, strak vier kante werk van Maaskant. Anno 2015 gaat dit voorplein op de schop en wordt hier een meer hedendaagse sfeer gecreëerd. Deze past vol gens Eleemschut Noord-Brabant niet bij de ico nische architectuur van het Provinciehuis. In Eleusden is in het beschermde stadsgezicht een naoorlogs gebouw in de sfeer van de Bos sche School tot sloop gedoemd, omdat de naoorlogse architectuur blijkbaar nog niet vol doende gewaardeerd wordt op eigen kwalitei ten. De gemeente Eleusden zegt graag diverse tijdlagen in objecten te willen laten zien, maar in dit gebouw ziet de gemeente blijkbaar niets! Miriam van den Dries GELDERLAND AMSTERDAM NIEUW WEST - Kerkgebouw de Ark, een belangrijk naoorlogs kerkgebouw in het stadsdeel Nieuw-West, is ondanks hevig verzet van diverse erfgoedorganisaties en omwonenden toch zwaar verminkt. Het kerk- O CD LUNTEREN - Op de Goudsberg bij Lunteren lag het Elagespraakterrein van de NSB. Als over blijfsel daarvan staat er de 'Muur van Mussert', destijds een spreekgestoelte bij een openlucht vergaderplaats. Nu is dit object onderdeel van een kampeerterrein. Een aantal jaren geleden strandde een poging om het bouwwerk een beschermde status te geven. Vooral omdat er vanuit de lokale bevolking protesten waren gerezen. Inmiddels is de NSB meer tot het domein van de meer objectieve geschiedschrijving gaan behoren en zijn de vooral emotionele argumenten, op een enkele uitzondering na, eigenlijk verdwenen. De tijd lijkt gekomen om het bouwwerk een monumentenstatus te ver gebouw, een gemeentelijk monument, is in januari 2015 voor een groot deel gesloopt om ruimte te maken voor de bouw van twaalf woningen. De opbrengst van de woningen is volgens de eigenaar van het kerkgebouw nodig om de kerk voor de toekomst te kunnen behou den. Volgens Eleemschut Amsterdam, het Cuy- persgenootschap, ProWest en omwonenden is de bouw van een flat direct tegen de kerk echter een onaanvaardbare aantasting van het monument. In april 2014 werd op verzoek van de erfgoedorganisaties door de Rechtbank Amsterdam een voorlopige voorziening toe gewezen om een snelle sloop te verhinderen. De bodemprocedure hebben de erfgoedorga nisaties echter toch verloren. De dag na de uitspraak zijn de slopers aan de slag gegaan. In één dag was het te slopen deel verdwenen. Daarmee werd verdere actie voor het gebouw zinloos. Norman Vervat lenen. Een monument als 'Mahnmal', om te wijzen op de gevaren van de nazistische ideo logieën. Eleemschut Gelderland heeft daarom het initiatief genomen de 'Muur van Mussert' weer op de agenda te zetten. De gemeente Ede heeft de wens tot bescherming als rijks monument uitgesproken. Daaraan wil Eleem schut Gelderland graag steun verlenen. Want wie geschiedenis goed zichtbaar wil houden, moet niet alleen de goede kanten laten zien. Een eenzijdige belichting laat immers geen goede beschouwing toe. V Jan Kijlstra Een foto van het kampeerterrein in de jaren '60 juni 2015 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 17