Op de valreep gered Hoofdpostkantoor behouden FRIESLAND gen. Een week daarvoor ging op het gemeente huis van Smallingerland de telefoon. Een aan nemer uit Rottevalle was van plan het huisje te kopen met de bedoeling om het te restaureren en te gebruiken als Bed Breakfast. De koop werd nog dezelfde week bij de notaris beklon ken. Bij de gemeente heerste hierdoor een opgetogen stemming. Afgelopen zomer is de nieuwe eigenaar begon nen met de herstelwerkzaamheden aan het huisje en naar verwachting kunnen de eer ste gasten er de komende zomer terecht. Dit verhaal leert ons dat het lot van een monu ment mede afhangt van geïnteresseerden, die bereid en in staat zijn om het monument te behouden door het te restaureren en een nieuwe bestemming te geven. Zie hier ook het grote belang van een monumentenstatus die het monument tijd heeft gegeven om te worden ontdekt voor een nieuwe passende bestemming. Anders zou het huisje vast en zeker zijn gesloopt. Gertjan Timmer SMALLINGERLAND - In Rottevalle staat een arbeidershuisje uit het midden van de 19de eeuw. Ooit woonden in het huisje twee gezin nen, maar er wordt al ruim veertig jaar niet meer in gewoond. Doordat al lange tijd niet meer naar het pandje werd omgekeken, ver keert het huisje nog in vrijwel ongewijzigde vorm. Aan het interieur is af te lezen dat de aardgasaansluiting ongeveer de laatste innova tie moet zijn geweest. Dit is op zich al bijzonder, veel van dergelijke huisjes zijn al gesloopt of ingrijpend verbouwd om aan de hedendaagse woonstandaard te voldoen. Deze zeldzaamheid was voor de gemeente Smallingerland reden om het huisje aan te wijzen als gemeentelijk monument. Het huisje verkeerde tot voor kort in een erbar melijke staat. De bomen groeiden naar bin nen en de achtergevel kon je met je wijsvinger bewegen. De toestand was zelfs zo erg dat de eigenaar een sloopaanvraag indiende. Een gesprek met de eigenaar over de sloop zou vol- DEN EIELDER - Het Eloofdpostkantoor in Den Helder blijft bestaan, zo besloot de gemeen teraad van de Noordkop-gemeente eerder dit jaar. De opvatting strookt met de mening die Heemschut Noord-Holland altijd over het gebouw heeft vertolkt. Jammer is dat het naast het voormalige postkantoor staande kopstation van de NS niet in de plannen is betrokken. Heemschut ziet beide gebouwen het liefst als ensemble behouden. Ze zijn beide voorbeelden van wederopbouwarchitec tuur. Het station is in 1958 gebouwd naar een ontwerp van Joost van der Grinten en het in 1967 verrezen Hoofdpostkantoor is van de hand van Jo Kruger. De toekomst van het Hoofdpostkantoor hing al langer aan een zijden draad, sinds TNT Post, ING Retail en Postbank in 2008 besloten bin nen vijf jaar 250 postkantoren te sluiten. In Den Helder rees het plan om op de plaats van het Hoofdpostkantoor een nieuw gemeente huis te bouwen. Dat plan is inmiddels in zoverre aangepast, dat besloten is het Hoofdpostkan toor, zoals het er nu staat, te integreren in de gemeentehuisplannen. In 2013 werden met bescheiden middelen door kunstenaar Rob Scholte een museum en atelier ingericht in het gebouw. Dat hij er ter bescherming van de wer ken ook woonde, was in strijd met de regels en per 1 januari dit jaar zou hij eruit moeten. Maar de gemeente is met de kunstenaar tot overeenstemming gekomen en bewoning wordt gedoogd. Peter Schat 16 HEEMSCHUT juni 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 16