Laatste bouwwerk architect Oud HEEMSCHUT M fl mmmm Bel voor de laatste ronde OVERIJSSEL ALM ELO - Afgelopen voorjaar heeft de gemeente Almelo een nieuw stadhuis betrokken. Wat er met het oude stadhuis gaat gebeuren is nog niet duidelijk. De gemeenteraad heeft keuze uit meerdere opties, maar lijkt wel al een voorkeur te hebben voor hergebruik. In één van de plan nen wordt echter sloop voorgesteld om nieuwe zorgwoningen te kunnen bouwen. Heemschut Overijssel heeft vanwege de onze kere toekomst van het gebouw samen met het Cuypersgenootschap aangedrongen op behoud van dit icoon van de naoorlogse bouwkunst. De erfgoedorganisaties hebben de gemeente gevraagd het gebouw als gemeentelijk monu ment aan te wijzen, omdat het van waarde is als (laatste) onderdeel van het oeuvre van de beroemde modernistische architect J.J.P. Oud. Voor de afwerking van de gevels gebruikte Oud gekleurde duurzame materialen, zoals natuur steen, geglazuurde baksteen en lavaghina marmer. Van hoge waarde is ook het interieur met de oorspronkelijke kleurstellingen van de raadszaal, de trouwzaal en de burgerzaal. Inmiddels is lokaal een krachtig initiatief ont staan voor hergebruik van het stadhuis. Het is belangrijk dat bij het opstellen en beoordelen van deze plannen de monumentale kwaliteiten van het gebouw een volwaardige rol spelen. Het Oversticht heeft hiertoe een cultuurhistori sche waardestelling opgesteld en de gemeente Almelo geadviseerd het gebouw op de gemeen telijke monumentenlijst te plaatsen. Het college van B W heeft echter de voorkeur voor de bouw van nieuwe zorgwoningen en wil het wel of niet aanwijzen van het stadhuis tot gemeentelijk monument van het definitieve plan voorde locatie laten afhangen. Naar de mening van Heemschut Overijssel dient de gemeente Almelo zich eerst uit te spreken over het ruimte lijk beleid in het gebied, waarbij de vastgestelde actief cultuurhistorische waarden van het stadhuis meegewogen moeten worden, zoals de Wet Ruimtelijke Ordening voorschrijft. Peter Dekker LIMBURG V AROEN - Voor behoud van de kwaliteit van Arcense monumenten is behoud van open ruimte essentieel. Zo stellen Heemschut Lim burg, Stichting Dorp en Erfgoed Arcen en de Nederlandse Tuinenstichting het in de aller laatste fase van het beroep bij de Raad van State tegen de bouw van een multifunctionele accommodatie tegenover kasteel Arcen in Noord-Limburg. De gezamenlijke organisaties reageren daar mee op de nadere motivering die de gemeente Venlo van de Raad van State nog mocht indie nen. De Raad van State vond in een tussenvon nis volstrekt onvoldoende gemotiveerd waarom de MFA niet in strijd was met de eigen struc tuurvisie voor Arcen, waarin de open ruimte belangrijk wordt geacht. Evenmin was voor de Raad van State de motivering dat geen inbreuk werd gemaakt op de cultuurhistorische belan gen overtuigend. De drie organisaties vinden de nadere motive ring die Venlo nu heeft gegeven op onderde len misleidend en absoluut geen recht doen aan de belangen die aan de orde zijn. Volgens Heemschut Limburg mag de open ruimte tus sen kasteel Arcen en het historische centrum van Arcen niet worden beschouwd als een loze ruimte, die voor bebouwing in aanmerking kan komen. Om met de woorden van dr. J.C. Bierens de Haan (van 2005-2010 bijzonder hoogleraar Erfgoed aan de Vrije Universiteit van Amsterdam) te spreken: 'Kasteel Arcen en de bijbehorende tuin- en parkaanleg binnen het kenmerkende rechthoekige grachtenstelsel dat ongestoord bewaard is gebleven, vormen samen met het omringende open landschap, waarin deze historische structuur is ingebed, en met het nabijgelegen 'kasteeldorp' Arcen een historisch ensemble, dat in hun onderlinge samenhang is ontstaan en bewaard gebleven. Dergelijke ensembles zijn uit historisch, land schappelijk en maatschappelijk oogpunt zeld zaam aan het worden in ons land.' Ondanks waarschuwingen van de Raad van State is Venlo al begonnen met de bouw van de MFA. juni 2015 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 15