Gemeentelijk monument bedreigd Crowdfunding voor schoorsteen GRONINGEN GRONINGEN - Toen de eerste jaargangen van de babyboomgeneratie eind jaren '40 uit de luiers gingen, was er een acuut gebrek aan klasruimte op kleuterscholen. Om dit ruim tegebrek op te lossen werden door het hele land meer dan 100 noodschooltjes neergezet. Deze gebouwen werden in Scandinavische stijl opgetrokken uit hout, naar een ontwerp van de gebroeders Laurentius voor de firma Panagro. Finland zorgde, op grond van een nieuw han delsverdrag, voor het hout en de prefabricage van de onderdelen. Van dit type schooltjes zijn er nog twaalf over, waarvan er twee in de stad Groningen staan. De gemeente is nu voorne mens om één van de twee te slopen, ondanks het feit dat het schooltje de status heeft van gemeentelijk monument. De gebouwen zijn grotendeels uit hout opge trokken met een bakstenen fundament en schoorsteen. De ingang bevindt zich aan het einde van de lange zijde. Boven de ingang op de top van het zadeldak bevindt zich een kleine klokkenstoel. De schooltjes bieden een char mante aanblik. Heemschut Groningen heeft een zienswijze bij de gemeente ingediend, waarin duidelijk wordt UTRECHT gemaakt dat sloop van een van de gebouwen niet wenselijk is. De gemeente Groningen ver liest haar gezag als zij haar eigen monumenten verwaarloost en gelijktijdig particulieren erop moet wijzen dat ze een instandhoudingsplicht hebben. Ook is het onbegrijpelijk dat de sloop gaat plaatsvinden zonder dat er een concrete nieuwe invulling voor de ruimte is. Daarnaast heeft Heemschut Groningen de stellige indruk dat er weliswaar achterstallig onderhoud is, maar dat dit zeker weg te werken is en dat een geschatte kostenpost van vier ton erg hoog is voor de paar klaslokaaltjes. Gijsbert Boekschoten UTRECHT - Hoewel het voormalig ontspan ningsgebouw van Werkspoor Utrecht was voorgedragen als gemeentelijk monument, werd de schoorsteen in 2011 onverwacht toch gesloopt. De Utrechtse Stichting voor Industri eel Erfgoed USINE maakt zich sterk voor her bouw met gebruikmaking van de overgebleven stenen. Ook Heemschut Utrecht ondersteunt deze actie van USINE van harte en heeft toege zegd hieraan bekendheid te geven. Het initiatief van USINE om door middel van crowdfunding het benodigde geld bij elkaar te krijgen, wordt inmiddels ondersteund door betrokkenen uit de omliggende wijken. Daartoe is de site www.herstelschoorsteen.nl gelan ceerd. De Dienst Stedelijke Ontwikkeling van de gemeente Utrecht, die zich tot doel heeft gesteld op het Werkspoorterrein kleinschalige bedrijvigheid in de creatieve sector te ontwik kelen, heeft 30.000 euro toegezegd. USINE vertrouwt op voldoende draagvlak voor het in oude glorie herstellen van het Ontspannings gebouw, waaraan vele wijkbewoners en oud werknemers veel herinneringen hebben. Martha de Wit

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 14