Heritage for Peace strijdt voor het erfgoed van Syrië Waarom heeft u Heritage for Peace opgericht? Wat is de doelstelling? Zijn er al resultaten geboekt? Waar is de stichting nu mee bezig? Mathijs Witte René Teijgeler staat samen met de in Spanje wonende Syriër Esper Sabrine aan het hoofd van de internationale onafhankelijke NGO Heritage for Peace. Deze organisatie zet zich in voor het beschermen van cultu reel erfgoed in Syrië. Wat twee jaar geleden klein begon, uit eigen middelen, is intussen uitgegroeid tot een organisatie met inter nationaal aanzien. Teijgeler is voortdurend onderweg. Waar anderen aan de zijlijn blij ven staan, gelooft hij in actie voeren. Juist erfgoed kan een instrument zijn om mensen weer bij elkaar te brengen. 'De Syriërs moe ten het vooral zelf doen!', zegt René Teijge ler tijdens een vraaggesprek. Ik zag de beelden van verwoesting van cul tureel erfgoed als gevolg van de burgeroor log in Syrië en wilde iets doen. Op een con ferentie in Jordanië ontmoette ik de jonge archeoloog Isber Sabrine en samen beslo ten we om Heritage for Peace op te richten. Ik heb jaren trainingen gegeven over hoe in conflictgebieden erfgoed veilig gesteld kan worden. Ik wilde deze kennis ook in Syrië gaan inzetten. De stichting wil door middel van een dia loog met alle strijdende partijen (behalve IS) bewerkstelligen dat stappen gezet wor den ter bescherming van cultureel erfgoed in Syrië. Daarnaast wil zij een beeld krijgen van de verwoestingen. Ook wil zij lokale mensen handvaten bieden om hun erfgoed beter te beschermen. Het gaat tenslotte om hun eigen erfgoed dat vernietigd wordt in het strijdgeweld. Als laatste willen we bewijs verzamelen voor het roven of vernietigen van erfgoed. Dit wordt internationaal als een oorlogsmisdaad gezien. De schuldigen dienen daarvoor gestraft te worden. Esper Sabrine en Réné Teijgeler. Damascu Beirui r -.(Dimashq) >ara Bosra JORDAN Amman Réné Teijgeler (1) en Esper Sabrine (r) in Istanbul. In het Spaanse Santander hebben we de oppositie en de erfgoedautoriteit van het regiem van president Assad bij elkaar gebracht om afspraken te maken om cul tureel erfgoed zoveel mogelijk te ontzien. Ook geven we trainingen aan archeologen, museummedewerkers, archiefbeheerders, bestuurders, soldaten en imams over het veilig stellen, schade monitoren, bewijs verzamelen en de omgang met beschadigd erfgoed. Dit doen we vanuit het Turkse Gazi- antep. Onze stichting heeft ongeveer 50 vrijwilligers buiten Syrië and 30 professio nals in Syrië, die elke dag hun leven wagen om erfgoed te beschermen. Dit zijn goed getrainde professionals, die weten welke gevaren ze lopen. Ik selecteer de vrijwilligers buiten Syrië persoonlijk, ze moeten vooral betrouwbaar zijn. We willen in Turkse vluchtelingenkampen Syrische kinderen onderwijzen over het belang van behoud van het gedeelde erf goed. Daarnaast zetten we een training voor imams op en leren hen over het internati onaal en islamitisch recht inzake bescher ming van erfgoed. We hopen onze lokale vrijwilligers nog beter te kunnen toerusten met computers en motoren en WIFI. Ik hoop dit werk nog lang te kunnen doen. Voor meer informatie over de organisatie surft u naar www.heritageforpeace.org m juni 2015 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 11