Verantwoordelijkheden een aantal, meestal stedelijke landschap pen. Wat betreft de beschermde stads- en dorpsgezichten valt op dat de meer recente aanwijzingen, maar zeker ook oudere, vaak een bredere omgrenzing hebben mee gekregen en ze dus ook kunnen worden beschouwd als een instrument om his torisch landschap te beschermen. Op dit moment wordt het instrument overigens niet meer actief door de RCE ingezet. Prio riteit wordt nu gegeven aan de borging van cultuurhistorische, dus ook landschappe lijke, waarden en aan het instrumentarium van de ruimtelijke ordening. Zo is bepaald dat gemeenten per 1-1- 2012 verplicht zijn om in de toelichting van bestemmingsplannen aan te geven op welke wijze zij rekening houden met de aan wezige cultuurhistorische waarden. Hierbij gaat het nadrukkelijk ook om landschap pelijke en historisch-geografische waarden. Via deze cultuurhistorische verplichting is het historisch cultuurlandschap - op papier - dus goed verankerd in de gemeentelijke ruimtelijke ordening. Dat is pure winst. Deze verplichting zal ook worden vastgelegd in de nieuwe Omgevingswet, die vanaf januari 2018 in werking zal treden. Via het ruimte lijk instrumentarium zijn gemeenten in staat om ook landschappelijke kwaliteiten op een goede wijze te beschermen. Dit vraagt wel inzet en betrokkenheid van de burgers, die de gemeentelijke bestuurders vooral 'scherp' dienen te houden. Of voor land schap het schaalniveau van de gemeente de juiste is, zal moeten worden afgewacht. Monitoring van beleid, en van de effecten van het beleid in het landschap zelf, zal dit moeten aantonen. Hier zou wellicht wel een rol van het Rijk mogen worden verwacht, iets dat ook door het College van Rijksadviseurs is gevraagd aan staatssecretaris Dijksma in hun advies over de ELC. In haar reactie legt zij ook deze verantwoordelijkheid echter neer bij provincies en gemeenten. Drs. Henk Baas is hoofd Landschap bij de Rijksdienst voor het Cuitureei Erfgoed. Begrenzing BSDG Gelselaar: ook het historisch landschap wordt beschermd. Vuurtoreneiland Durgerdam, onderdeel vair de Stelling van Amsterdam. Aangewezen als Werelderfgoed. De omgeving is als natuur beschermd (Natura 2000). maart 2015 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 9