Op 18 maart van dit jaar vinden de Provin ciale Statenverkiezingen plaats. Uw stem is uiterst belangrijk. De provinciebesturen beslissen namelijk over de kaders rond ruimtelijke ordening en landschapsbeheer, maar verdelen ook (extra) subsidies ten behoeve van de restauratie van erfgoed. En hoewel soms uiterst verschillend in beleid zijn alle provincies doordrongen van het belang en de rol van erfgoed voor de samenleving, ruimtelijke ordening en het toerisme. Let daarom bij uw keuze goed op de verkiezingsprogramma's. Eerder droeg Heemschut bij aan de campagne met vijf aanbevelingen voor de provinciale pro gramma's van de politieke partijen. We zijn benieuwd wie de belangen voor landschap, erfgoed en een goede ruimtelijke ordening in de staten dit keer het best zal behartigen! De Provinciale Staten vergaderen in de meeste gevallen in monumentale gebou wen. De Statenzaal van het Groningse pro vinciehuis, het Huis Cardinaal aan het Mar tinikerkhof, heeft een rijk gebeeldhouwde schoorsteenbetimmering met daarin een allegorische schildering. Het stelt 'religie en vrijheid' voor en werd in 1686 door de Sta ten van Stad en Lande van Groningen bij de schilder Herman Collenius besteld. De twee vrouwen op het schilderij verbeelden 'vrij heid' en 'eendracht'. Naast hen staat Her cules, het symbool van de fysieke kracht. Hij bestrijdt de liggende figuren, die 'bedrog' en 'ondeugd' symboliseren. De vrouw met de sluier verbeeldt 'de ware godsdienst'. Het schilderij was bedoeld voor de elite en 3 is een verwijzing naar de taakopvatting van het Provinciaal bestuur. Het verbeeldt wat er nodig is voor het op een goede manier besturen van de provincie. Het is te hopen dat alle Statenleden deze nog immer actu- ele allegorie bij hun installatie toegelicht krij- gen en de wijsheden zullen toepassen... maart 2015 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 5