Heemschutleden gratis naar Restauratiebeurs Monumenten overgedragen Beursdag voor het beheer en behoud Van donderdag 16 tot en met zaterdag 18 april vindt in de Brabanthallen te Den Bosch de Nederlandse Restauratie beurs 2015 plaats. De beurs bevat een keur aan bedrijven en organisaties die u als monumenteneigenaar en/of -lief- hebber graag informeren over speci fieke vragen rond beheer en behoud. En u vindt er bovendien de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van produc ten voor instandhouding van erfgoed. Zaterdag is er bovendien voor Heem schut-leden een speciaal programma. Zaterdag 18 april biedt de Nederlandse Res tauratiebeurs de gelegenheid aan eigenaren, beheerders en bewoners van kastelen, his torische buitenplaatsen, landgoederen en andere monumentale woonhuizen elkaar te ontmoeten. Immers een groot deel van het Nederlandse cultuurlandschap (65%) is parti culier bezit. Het is dan ook belangrijk om aan- =3 CD DD CD =3 CD C/3 CD CU CD CD "O 03 CD "O CD Z ,o dacht te besteden aan interesses en behoef ten van deze groeperingen. Deze dag legt het accent op de leefsfeer en leefomstandig heden in monumentale panden. Beheer en behoud staan daarbij centraal. Natuurlijk zijn ook niet-eigenaren van harte welkom. 's Morgens kunt u de beurs bezoeken en deelnemen aan lezingenen presentaties in de verschillende beurstheaters. Mogelijk heeft de speciale expositie over natuurlijke bouw materialen uw interesse. Deze wordt verzorgd door het Instituut voor Bouwbiologie Eco logie Benelux. In de middag is er een pro gramma dat speciaal is afgestemd op gebrui kersgroepen van monumentale panden. Deze middag wordt verzorgd door de stichting digitaal portaal Kastelen, historische Buiten plaatsen en Landgoederen (sKBL), Erfgoed vereniging Bond Heemschut, de Federatie Particulier Grondbezit (FPG), Vereniging Par ticuliere Historische Buitenplaatsen (VphB) en de Vereniging Bewoond Bewaard. In het lezingenprogramma staat de vraag centraal: 'Waarom is het belangrijk te zor gen voor ons cultureel erfgoed?' Eén van de sprekers op deze boeiende middag is al bekend: prof. dr. Johan de Haan (senior adviseur monumentenbeleid Atelier Rijks bouwmeester en bijzonder hoogleraar Rad boud Universiteit). Hij zal ingaan op de vraag waarom de zorg voor monumentale inte rieurs in het bijzonder zo belangrijk is. Het minisymposium is van 14:00 tot 16:00 uur. Op www.restauratiebeurs.nl vindt u het definitieve programma. De beursorganisa- tie nodigt u als lid van Heemschut uit om de beursdag zaterdag 18 april 2015 gratis te bezoeken en de lezingen bij te wonen. U kunt zich met de unieke code HEEM15 aanmelden via deze website. Eind december heeft de minister van Wonen en Rijksdienst, Stef Blok, in een brief aan de Tweede Kamer laten weten dat 31 rijks monumenten zullen worden overgedragen aan de Nationale Monumenten Organisatie (NMO). Onder de monumenten bevinden zich kastelen, woonhuizen, kerken en graf monumenten. Het grootste en meest com plexe monument is de vesting Naarden (zie elders in dit tijdschrift). De verwachting is dat de Tweede Kamer instemt met de over dracht en door de politiek geen verdere vra gen worden gesteld. Heemschut is positief over de ontwikkelingen omdat bij de over dracht een groot budget wordt meegege ven van ruim 60 miljoen euro alsmede een instandhoudingsbudget ter compensatie van aanspraak op de BRIM (besluit Instand houdingsregeling instandhouding Monu menten). De Nationale Monumentenorgani satie kent thans zes institutionele leden en streeft naar uitbreiding met andere bezits- organisaties. maart 2015 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 43