Nederland is er beroemd om: de bollenvel den. Aanvankelijk waren het de zandruggen en geestgronden pal achter de duinen in Zuid- en Noord-Holland die geschikt waren voor de teelt van dit typisch Hollandse pro duct. Het gebied, de 'Bollenstreek' of 'Duin en Bollenstreek' ligt rond de benedenloop van de Oude Rijn ten westen van Leiden en loopt noordwaarts tot het gebied ten wes ten van Haarlem. Toenemende druk op de ruimte, die grond prijzen deed opstuwen, maakte dat veel bol- lentelers elders grond kochten. Inmiddels vinden we nu ook indrukwekkende bollen velden in andere provincies; in Noord-Fle voland en vooral de Noord-Oostpolder rond het plaatsje Creil en in de kop van Noord- Holland, tussen Alkmaar en Den Helder, zijn uitgestrekte bollenvelden te vinden. Dit gebied profileert zich heel slim als het groot ste aaneengesloten bollengebied ter wereld. In de kop van Noord-Holland bevindt zich een bijzondere tuin. De poldertuin in Anna Paulowna wordt ook wel Klein Keukenhof genoemd. Rond het voormalige woonhuis van de plaatselijke dijkgraaf staan hon derden soorten te bloeien. De bollen zijn geplant door leerlingen van het plaatselijke ROC. De tuin is niet zo groot als de Keuken hof maar mede door de landschappelijke aanleg minstens zo mooi én gratis toegan kelijk. Bovendien is het er veel rustiger! De tuin opent 21 maart en is tot begin mei te bezoeken. Indrukwekkend blijven natuurlijk de uitge strekte velden, waar men met eigen ver voer via een speciaal uitgezette route langs kan rijden. Het landschap met historische molens en stolpboerderijen levert bijzondere plaatjes op. Maar let op: in het gebied staan ook windturbines. Het contrast is boeiend, zeker in de mooie voorjaarsperiode. o Voor meer informatie over de regio en activiteiten in de kop van Noord-Hoiiand zie onder meer www.topvanholland.nl, S www.bloeiendzijpe.nl maart 2015 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 41