Handhaving gevraagd Totaalplan noodzakelijk Een monument? Lastig, lastig. Evelyne van Duin In Groningen komt er af en toe voor relatief weinig geld een rijksmonumentaal gebouw op een toplocatie in de binnenstad te koop. Kamerverhuurders zijn er als de kippen bij met als doel het monument nieuw leven in te blazen. Niet meer als woonhuis, maar als studentenwoning. Juist die aantrekke lijke panden met de authentieke interieu relementen zorgen tenslotte voor meer dan rendabele huuropbrengsten. Zo ook Spilsluizen 18, een mysterieus gebouw uit oorspronkelijk de 17e eeuw. In de stad doen allerlei verhalen de ronde over de geschiedenis van dit gebouw. Er is bijvoor beeld een gruwelijke moord gepleegd, waarna het pand in 1775 volledig is verbouwd. Het pand staat er ondertussen slecht bij. De vorige eigenaresse leidde een terugge trokken leven en heeft nauwelijks onder houd gepleegd. Voor een ieder die zich De achtergevel van het pand. afvraagt hoe het pand er uitziet achter de voorname voorgevel: via Funda zijn nog foto's te bekijken. Sinds deze zomer heeft Spilsluizen 18 een nieuwe eigenaar, een van de grootste kamerverhuurders van de stad. Mede door de verhalen die de ronde doen heeft Spilsluizen een hoge streek historische waarde, maar is zeker ook qua architectuur en authenticiteit zeer waarde vol. Van binnen bulkt het van authentieke elementen. Het is van belang dat de nieuwe eigenaar rekening houdt met deze monu mentale waarden. De nieuwe eigenaar van Spilsluizen 18 heeft echter net voor de winter via de media laten weten het niet eens te zijn met het feit dat hij een totaal restauratieplan moet indienen. Hij wil zo snel mogelijk aan de slag om verder verval van het monument tegen De voorkamer van het pand. te gaan en daarna het gebouw geschikt maken voor studentenbewoning. Natuur lijk wil ook de gemeente Groningen dat het gebouw in goede staat wordt behouden. De afdeling Monumenten van de gemeente wil met al zijn kennis graag meedenken bij de planvorming van dit gebouw en heeft in het najaar zelfs al aangedrongen op het wind en waterdicht maken van het pand vooraf gaande aan restauratie en verbouw! Maar om de verbouwingsplannen te kun nen toetsen (en handhaven), moet ook een vergunning worden aangevraagd. Er is een totaalplan nodig om zeker te zijn dat de restauratie en verbouwing op een voor het monument correcte manier wordt uit gevoerd. Dat zorgt voor instandhouding op lange termijn. Juist een eigenaar zou daar toch het belang van moeten inzien? Tot besluit doe ik dan ook een oproep aan alle monumenteigenaren: ga in gesprek met uw gemeente! Hoe eerder de gemeente wordt betrokken in de planvorming, hoe makkelijker en sneller het vergunningtraject zal verlopen. Maak gebruik van de kennis bij de gemeente, maar schakel daarnaast ook een kundig (restauratie)architect in: zij weten wat nodig is voor een aanvraag Omgevings vergunning. Samen helpen zij u als eigenaar een goed plan te creëren. Want dat is de basis voor het langdurig kunnen genieten van uw prachtige gebouw! Door vroegtijdig in gesprek te gaan voorkom je handhaving! maart 2015 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 39