Lokaal initiatief Ap Timmermans, voorzitter, Mirjam Stuur man, projectcoördinator en Johan de Haan, voorzitter Raad van Advies SUF. Tijdens een door de Ottema-Kingma Stichting in 2011 georganiseerd sympo sium 'Het Friese Interieur' klonk de ver zuchting: 'Hoe kunnen we waardevolle interieurs beschermen, als we niet eens weten wat er is?' Deze retorische vraag vloeide voort uit de constatering dat het interieur van met name woonhuizen en boerderijen als het ondergeschoven kindje van de Nederlandse erfgoedzorg beschouwd kt kan worden. Ap Timmermans Waar zijn de waardevolle interieurs van Fryslan? Het concrete resultaat van de verzuchting was het initiatief om een werkgroep in het leven te roepen. Dat leidde tot de oprichting van de Stichting Interieurs in Fryslan. Deze stichting stelt zich ten doel het bevorde ren van bewustwording van en belangstel len voor de waarde van interieurs, zodat behoudskeuzes verantwoord(er) kunnen worden gemaakt. Daarbij werkt de stichting nauw samen met prof. dr Johan de Haan, houder van de Ottema-Kingma-leerstoel aan de Radboud Universiteit Nijmegen. De Stichting richt zich vooreerst op het inventariseren en het waarderen van nog bestaande interieurs in de provincie Frys lan tot 1975. Om deze omvangrijke taak uit te kunnen voeren zijn onder meer een inventarisatie- en waarderingsformat ont wikkeld, evenals een database voor de geïnventariseerde interieurs, per gemeente gerangschikt. In de database krijgen foto's en documentatie een plaats. Ook is er een website gebouwd (www.interieursinfryslan. nl) waarop de resultaten van de inventarisa tie en de waardenstellingen zichtbaar zullen worden. Dit alles moet ook zijn beslag krijgen in een reeks artikelen en publicaties. Ten slotte moet een verdiepende wetenschap pelijke publicatie tot stand komen, die zal worden gepresenteerd op een symposium in het kader van Culturele Hoofdstad Leeu warden in 2018. Hoewel de organisatie sober is opgezet kost een provincie dek kende uitvoering veel geld. De organisatie van informatieavonden en instructiedagen voor inventarisanten vragen daarnaast tijd, net als het plannen van de pandbezoeken, de feitelijke inventarisatie en het digitaal verwerken van de verzamelde informatie. Daarop zet een commissie zich aan het waarderen van de aangetroffen interieurs en kan de rapportage worden opgesteld. Een omvangrijk project als dit kan alleen succesvol zijn als er veel partijen bij betrok ken worden. Naast de deelnemende gemeenten gaat het hierbij om de provincie en de ROE, maar ook om erfgoedorganisa ties als de Boerderijenstichting Fryslan en plaatselijke historische verenigingen. Recent is voor de kleine stad IJlst met suc ces een proef uitgevoerd. De inventarisan ten van de stichting troffen daarbij meer dere onbekende waardevolle interieurs aan. Dit mooie resultaat heeft ertoe geleid dat de gemeente Südwest-Fryslan een financi ële bijdrage voor de uitvoering van de inven tarisatie in de rest van de gemeente (74 kernen!) beschikbaar heeft gesteld. Inmid dels hebben ook andere Friese gemeenten belangstelling voor het project getoond. De stichting heeft er dan ook alle vertrouwen in dat de hele klus in de komende 4 jaar wordt afgerond. 38 HEEMSCHUT maart 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 38