I Linieperspectief Conclusie Reflecties 3 s In 1999 is door het Ministerie van OCW een uit het project Belvedere voortko mend, 'Nationaal Project Nieuwe Hollandse Waterlinie' gepresenteerd. Voor uitwerking en implementatie van het beleid werd een 'Projectbureau Nationaal Project Nieuwe Hollandse Waterlinie' in het leven geroepen. Een centrale actie die algemeen bekend heid kreeg via 'Panorama Krayenhoff' in maart 2004 en een politiek onderschreven eindversie van het 'Linieperspectief'. In de allereerste periode is door het projectbu reau veel aandacht besteed aan ruimtelijke ontwikkelingen en zijn vele voorbeeldplan nen opgesteld. Gemeenten en particuliere eigenaren van terreinen maakten echter bezwaar tegen de centralistische gang van zaken, hetgeen het projectbureau in 2004 noodzaakte tot een liniebreed inventarise rend onderzoek naar vigerende bestem mingsplannen. Uitgaande van de essentie van een waterlinie - een laag gelegen, min of meer open gebied dat onder water gezet kon worden, met forten bij de doorgangen en bij gebieden die vanwege een hogere lig ging niet onder water gezet konden worden - bleek er 'ruimtelijk' gezien (nog) niet veel aan de hand. Wel was het al duidelijk dat Visser op de 's-Gravelandse Vaart, bij het torenfort Uitermeer, onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Het overdragen door het Rijk aan de pro vincies lijkt gericht op de kunsthistorische discipline. Daar tegenover staat, dat op o grond van de nieuwe Wet ruimtelijke orde- O ning het gezamenlijk initiatief van de Linie- "O gemeenten het meest realistisch overkomt. Ei De locatie te Nieuwegein betreft een gebied cu gelegen in het voormalige inundatieveld, =3 3 dat qua openheid al veranderd is door de S aanleg van de Rijksweg A27. Het voorstel -£Z fe tot 'reconstructie' van de Linie toont weinig creativiteit; de Linie is ter plekke onderbro- ken en dat verandert niet met het verplaat- sen van een aantal forten en bunkers. Voor 'er creatieve geesten moet het mogelijk zijn om voor het gebied een plan zonder historise rende elementen te ontwerpen, gebaseerd op de essentie van de voormalige Linie. een verbreding van het Lekkanaal met de uitbreiding van de Beatrixsluizen en de aan leg van een nieuw industrieterrein bij Nieu wegein (het Klooster) een onderbreking van het Linieveld zou inhouden. In 2004 gold er ter plekke nog geen bestemmingsplan. De aandacht van het Planbureau richtte zich met meer nadruk op herbestemming van in de Linie aanwezige objecten. In juni 2013 maakte Gert Middelkoop van het Kwaliteitsteam, ter ondersteuning van het Nationaal Project, zijn zorgen kenbaar met betrekking tot de ruimtelijke ontwikke lingen. Begin 2014 spraken de gezamen lijke bij de Linie betrokken gemeenten zich uit om samenhangende bestemmingsplan nen te ontwikkelen ter veiligstelling van het landelijk gebied rondom de verdedigingsli nie. In augustus verscheen het bericht dat ten behoeve van het herstel van de aantas ting van de Linie te Nieuwegein door de ver schillende overheden ruim tien miljoen euro beschikbaar wordt gesteld. Hierbij is onder andere voorzien in het verplaatsen van for ten en bunkers. Afgelopen oktober werd het zogenaamde 'Pact van Altena' getekend. Hierbij heeft het rijk het Nationaal Project Deze doorgezaagde groepsschuilplaats bij Culemborg heeft een Dutch Design Award gekregen in de categorie Ruimtelijk Exteri eur. Ontwerp Rietveld Landscape en Atelier- de Lyon. Nieuwe Hollandse Waterlinie overgedragen aan de provincies Noord-Holland, Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant. In de periode tot 2020, zal het beleidsaccent gericht zijn op 'het verzilveren' van de nominatie van he UNESCO Werelderfgoed. maart 2015 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 37