Vijfenveertig jaar geleden, in 1970, vroeg de stichting Tussen Vecht en Eem' voor de vesting Naarden de status van beschermd stadsgezicht aan. De aanwijzingsprocedure startte tien jaar later en de aanwijzing vond plaats op 12 december 1985. Het duurde daarna nog tot 1999 voordat het daaruit voortvloeiende conserverende bestemmingsplan gereed was. Inmiddels staat de vesting op de nomatie om te worden overgedragen door het Rijk aan de Nationale Monumentenorganisatie. Carlos Scheltema .-4 vi i ,r\ V,'-" V®y De stad en de gebouwen De vestingwerken De vesting Naarden De plattegrond door Jacob van Deventer. Afbeelding uit het op p. 45 besproken boek. We starten in het jaar 1351, alhoewel eer der sprake was van een stad Naarden, ver moedelijk ook met de bijbehorende rechten. Graaf Willem V van Holland, uit het Beierse Huis, verleende in 1351 aan de Naarders, die uit hun door een plaatselijke bende ver woeste en vervolgens door de zee verzwol gen stad verdreven waren, het privilege om een nieuwe stad te bouwen. De plaats die de graaf daarvoor uitkoos was strategisch gelegen op een smalle doorgang, inge klemd tussen de Zuiderzee en grote moe rassen. Ter beveiliging van het Graafschap Holland was het gewenst om die doorgang met een stad af te grendelen. De oudst bekende plattegrond van de stad is tevens heel betrouwbaar. De cartograaf Jacob van Deventer heeft alle steden in de Noor delijke en Zuidelijke Nederlanden vanaf 1599 in opdracht van Filips II, koning van Spanje, in kaart gebracht. Op die platte grond is de stad omgeven door een stads muur met torens en poorten. Het straten plan bestaat tot op de dag van vandaag vrijwel ongewijzigd. Op de stadsplattegrond zijn drie gebouwen iets gedetailleerder zichtbaar. In het mid den van de stad de Grote of Sint Vituskerk, waarvan de bouw in 1380 begon. Ten noor den van de kerk een klooster, waarvan nu nog een kapel resteert, waarin het mauso leum van de Moravische theoloog en peda goog Jan Amos Comenius is gevestigd. Ten zuiden van de kerk een gebouw dat toen het stadhuis was en dat nu bekend is als Het Spaanse Huis, waarin het Weegschaalmu seum is onderbracht. Latere gebouwen zijn het huidige stadhuis dat dateert van 1601, een fraai voorbeeld van Hollandse renaissancestijl, en het Arsenaal dat dateert uit 1688. Uit de 17de en 18de eeuw dateren onder andere drie woonhuizen, eigendom zijn van de Vereni ging Hendrick de Keyser, en enige andere woonhuizen. Twee kerken en de meeste woonhuizen zijn in de 19de en 20ste eeuw gebouwd. Het bijzondere van Naarden is de combina tie van de stad en zijn vestingwerken die de stad volledig omringen. De middeleeuwse stadsmuur is door de Spanjaarden in 1572 gesloopt. Boven de grond is er niets meer van te zien. Al in 1574 werden vestingwer ken met bastions (bolwerken) gebouwd naar nieuwe vestingbouwkundige inzichten, maar de vorm van de bastions was nog vrij primi tief. Deze vestingwerken hebben ongeveer een eeuw lang bestaan; ook hiervan is niets meer te zien. In het laatste kwart van de 17de eeuw zijn tijdens het stadhouderschap van prins Willem lil de vestingwerken gebouwd, die tot op de dag van vandaag nog volledig aanwezig zijn. Er was oorlogsdreiging met Frankrijk als voornaamste vijand. Het gevaar van een aanval kwam hoofdzakelijk vanuit zee, de toenmalige Zuiderzee. Daarom werd 34 HEEMSCHUT maart 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 34