L Geen onwil Illegaal plaatsen 1 Sijnke (1951) werkt bij het Zeeuws Archief, dat is gevestigd in het Van de Perrehuis aan het Hofplein in Middelburg. Zijn werkkamer en de rest van het gebouw ademen histo rie. De naam van het monumentale pand herinnert aan de Middelburgse patriciër mr. Johan Adriaen van de Perre die er in de achttiende eeuw met zijn gezin de winters doorbracht. In de zomer was de familie te vinden op kasteel Westhove bij Oostkapelle. Sijnke weet zo ongeveer alles van het Van de Perrehuis. Zelfs details, als de beteke nis van een hoed op een muurschildering of van een vogel die is afgebeeld op de rugleu ning van een stoel, kent hij. Ook als je met hem door de stad loopt, zit hij vol verhalen over voormalige en huidige bewoners of de architectuur. Niet verwonderlijk, hij bege leidt regelmatig wandelingen door de stad. De kern van zijn verhaal is dat Middelburg een uitzonderlijk fraaie stad is en dat ook moet blijven. Dat is waar Heemschut om de hoek komt kijken. Sijnke: 'Neem de opkomst van de dubbele beglazing. Logisch dat bewoners van historische panden dat ook willen, maar je ziet vaak dat ze de beglazing aanbrengen aan de buitenkant van een raamkozijn. Dat is niet nodig. Dub bel glas kan je in de vorm van achterzet beglazing vaak ook aan de binnenkant aan brengen. Dat heeft hetzelfde effect voor de energiehuishouding, maar je hoeft niet te boren in oude kozijnen en aan de buiten kant zie je het nauwelijks.' Als je bewoners daar op wijst, zijn ze bijna altijd blij met de informatie en handelen er ook naar: 'Het is geen onwil, eerder onwetendheid. Als je er op tijd bij bent, kun je veel problemen voor komen. Dat is de rol die ik zie voor Heem schut in Zeeland.' Ook zonnepanelen winnen snel aan popu lariteit. Alweer een ontwikkeling die zeker goede kanten heeft en hoe dan ook niet te stoppen is. Sijnke: 'Maar breng ze wel aan op plaatsen waar ze zo min mogelijk in het Gerestaureerde panden rond de Kuiperspoort te Middelburg. oog springen, dus niet aan de straatkant. We zien soms dat ze illegaal worden geplaatst, ook dat moetje in de gaten houden.' Dan moet je wel weten wat er gaande is en juist daar kan Sijnke een bijdrage leve ren aan het werk van Heemschut Zee land. Sijnke is geboren in Vlissingen, maar groeide op buiten de provincie. Hij stu deerde geschiedenis, volgde een opleiding tot archivaris en werkt sinds 2000 bij het Zeeuws Archief. Daarnaast is of was hij lid De Gevet van de Jorisdoelen draagt in muurankers het jaartal 1382. maart 2015 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 29