Gastcolumn Ir. Hans Vermeer Het erfgoed van de waterschappen Al in de eerste decennia van de vorige eeuw maakte Heemschut zich zor gen dat de modernisering van het waterbeheer te gemakkelijk voorbij ging aan het verleden. Zo verzette Heemschut zich in de jaren twintig van de vorige eeuw met succes tegen de plannen om het karakter van de oude Sint Servaasbrug in Maastricht drastisch te wijzigen. De waterdoorstroming zou aanpassingen nodig maken. Maar ir Lely, oud-minister van Waterstaat, hielp met het maken van berekeningen waaruit bleek dat aanpassingen en ver minkingvan de brug niet noodzakelijk waren. In de jaren zeventig had mas saal protest tegen ingrijpende aanpassingen van rivierdijken als resultaat, dat bij de plannen zorgvuldiger werd omgegaan met de landschappelijke kwaliteiten en waar mogelijk de historische dijkbebouwing werd gespaard. In de komende jaren zijn opnieuw ingrijpende aanpassingen te verwach ten. Een gevolg op het Deltaprogramma Grote rivieren. Het is zaak bij de uitvoering van dit programma te letten op de erfgoedbelangen. Bij doelma tigheidsoperaties en fusies van waterschappen zal de toekomst van histori sche elementen in de gebieden veilig gesteld moeten worden. Vooral moet voorkomen worden dat alleen technische en economische rationaliteit de doorslag geven. De waterschappen mogen trots zijn op hun verleden, maar geef ze ook prikkels om die veilig te stellen voor de toekomst. Voor de erf goedliefhebber valt er dus op 18 maart ook het nodige te kiezen. De Nederlandse waterschappen hebben een lange geschiedenis. Het waterbeheer waar ze verantwoordelijk voor zijn, heeft belangrijke sporen in stad en landschap achtergelaten. Waterschappen zijn vaak nog eigenaar van bouwwerken met grote erfgoedwaarde, zoals de waterschapshuizen van Rijnland, Alblasserwaard en Delfland. Of zelfs werelderfgoed, als het nog steeds inzetbare ir D.F. Woudagemaal bij Lemmer. Waterschappen zijn daarmee ook belangrijke dragers van het culturele erfgoed in ons land. Dat zal niet ieder direct duidelijk zijn gezien het specialistische karakter van de waterschappen. Bij de waterschapverkiezingen die op 18 maart aanstaande gehouden worden, gaat het daarom niet alleen om de techniek van het waterbeheer. Ook de condities die daarbij in acht genomen moeten wor den, zijn aan de orde. Zoals de wijze waarop het waterschap rekening zal moeten houden met het aanwezige culturele erfgoed. Ook daarin liggen belangrijke keuzes: de deelnemende partijen denken daar nog verschillend over. Bestuurslid voor Water Natuurlijk Limburg PR-medewerker van Heemschut-Limburg maart 2015 HEEMSCHUT 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 23