Hl 1 Hut van Frederik van Eeden win- terklaar HEEMSCHUT M fl Keenesluis aan de vergetelheid onttrokken Monumentale watertoren aangetast? t 1 NOORD-HOLLAND Al enkele jaren zijn er zorgen over het voort bestaan van de befaamde hut van dr. Frederik van Eeden in Bussum. In dit uit 1898 stam mende houten bouwsel, een ontwerp van W.C. Bauer, schreef de grondlegger van de idealisti sche leefgemeenschap Walden onder meer zijn 'Van de koele meren des doods'. Op Walden stonden een stuk of zes, zeven van deze hut ten. Er resteren er nog twee. Deze, die bij Van Eeden zelf in gebruik was, staat in de tuin van een woning die ook onderdeel was van Wal den. De gemeenschap heeft slechts negen jaar bestaan. Enkele jaren geleden steunde Fleem- schut het initiatief van de Historische Kring Bussum om de hut op te knappen, diverse keren is er bij de gemeente bezorgdheid geuit over de toestand van de hut. Die is nu in actie gekomen om de hut beter bestand te maken tegen winterse omstandigheden. Het is te prij zen dat de gemeente Bussum, in de personen van de betrokken wethouder en de ambtenaar monumentenzorg, het belang van dit gebouw tje inziet en tot actie is overgegaan. V actief NOORD-BRABANT STANDDAARBUITEN - De Keenesluis aan de Barlaaksedijk is een onderdeel van de afdam ming van de Mooie Keen, een zijarm van het Hollands Diep en een aantal stromen, te weten de Mark, de Dintel en de Barlake. Smalle sche pen met voornamelijk vlas aan boord werden bij de Keenesluis geschut. Het oudste deel dateert uit 1760. In 1810 werd er een houten ver- keersbrug en later een stenen brug. Omstreeks 1890 werd naast en deels in de Keenesluis een stoomgemaal in gebruik genomen, die niet meer bestaat. De sluis verkeert in een slechte bouw kundige staat en de sluisdeuren ontbreken. Op aanvraag van Fleemschut Noord-Brabant is met succes de gemeentelijke monumentenstatus verkregen. Na een langdurig contact met de eigenaar, het waterschap Brabantse Delta, is onlangs besloten de sluis te restaureren. Ook de gemeente Moerdijk, eigenaar van het over de sluis lopende wegdek, werkt hier vermoede lijk aan mee. De bedoeling is om na restauratie de cultuurhistorische waarde op verschillende manieren duidelijk te maken. De sluis laat de geschiedenis zien van de techniek van sluizen, maar er zal ook een stukje waterstaatkundige geschiedenis verteld worden. Er zijn plannen om het afgebroken stoomgemaal als relict toe te voegen. Intussen is er een vriendenpagina op Facebook gelanceerd. Dit alles om de Keenes luis te laten herleven! ZUID-HOLLAND ZWIJNDRECFIT - De watertoren van Zwijnd- recht, een ontwerp van architect F.A. de Jongh uit 1897, is een rijksmonument dat het drie- rivierenpunt markeert waar de Merwede zich splitst in de Noord en de Oude Maas. Dit punt is het drukst bevaren waterknooppunt van Europa en vormt een weids uitzicht vanaf het historische Groothoofd in Dordrecht. De water toren heeft zijn functie verloren: de gemeente Zwijndrecht ontwikkelt nu plannen om het gebouw en het terrein eromheen te herbestem- men tot horeca in combinatie met woningbouw. Bij het ontwerp is er sprake van een ingrijpende structurele wijziging van de watertoren en van het plaatsen van een grootschalige aanbouw. In het schetsontwerp wordt aan de bovenver dieping een forse glazen opbouw toegevoegd en een schacht (spiltrap). De toren wordt ver bonden met een groot, en in verhouding over heersend, autonoom gebouw van twee of drie verdiepingen op maaiveldniveau. Het huidige bestemmingsplan maakt de verstening moge lijk van de groene landschappelijke setting van de watertoren aan de rivier. Het is één van de laatste groene gebieden die Zwijndrecht aan de oever van de rivier tegenover Dordrecht heeft. Fleemschut Zuid-Holland is van mening dat de huidige plannen geen recht doen aan het rijksmonument en evenmin aan de historische setting in de van oorsprong overwegend groene omgevingen heefteen zienswijze ingediend. Coralie Stoop

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 19