Stationschefwoning Bilthoven naar Spoorwegmuseum 2 'Niets gaat aan de waakzamen voorbij' UTRECHT BILTHOVEN - Een markante stationschefwo ning uit 1900 stond in de weg bij de aanleg van een nieuwe spoortunnel. Verwoede pogin gen van een aantal particulieren om in nauwe samenwerking met onder andere Heemschut Utrecht het pand bij het station in Bilthoven te laten staan, leed schipbreuk. Een en ander leidde er wel toe, dat overeenstemming werd bereikt om het monumentale pand te herbou wen op het terrein van het Spoorwegmuseum in Utrecht. Het Spoorwegmuseum is zeer blij met de komst van de stationschefwoning, die naar verwachting dit voorjaar wordt opgeleverd en dan in oude stijl is herbouwd. 'Met dit monu mentale pand laten we de geschiedenis van het spoor herleven. Het is niet alleen een prach tig gebouw maar ook nog eens beeldbepalend voor de stations uit vroeger tijden', aldus Peter- Paul de Winter, hoofd Collecties. Heemschut Utrecht is tevreden met de oplossing, waarbij veel bezoekers kennis kunnen nemen van een bijzonder stuk spoorweghistorie uit de nabijheid van de stad Utrecht. Mart ha de Wit DRENTHE SCHOONEBEEK - Militairen zijn vaak bezig met de vorige oorlog. Deze observatie van de Engelse staatsman Winston Churchill is volle dig van toepassing op de 138 luchtwachtto- rens die in de jaren vijftig in Nederland werden gebouwd. De uitkijkposten waren bedoeld om laagvliegende Russische toestellen te signale ren. Ze werden bemand door vrijwilligers van het Korps Luchtwachtdienst. Dit korps had als wapenspreuk 'Niets gaat aan de waakza men voorbij'. Halverwege de jaren zestig was het netwerk van luchtwachtposten achterhaald a> door modernere vliegtuigen. Het netwerk sig- naleerde slechts een Russisch vliegtuig toen 2 dat in 1958 terugkeerde van een vliegshow in I Frankrijk. Er zijn nu nog negentien van deze torens over. Een staat in Schoonebeek op de grens met Duitsland. Heemschut Drenthe en de stich ting Drents Monument onderzoeken nu of deze luchtwachtpost behouden kan blijven. In Schoonebeek zien Dorpsbelangen, Culturele Raad en historische vereniging De Spiker, dat wel zitten. Voorwaarde voor redding is een nieuwe beheerder en een nieuwe bestemming. De huidige eigenaar, de stichting Cold War His- torical Center in Uithuizen, wil de luchtwacht- toren al jaren kwijt. De uitkijkpost moet nodig opgeknapt worden en dat kost 100.000 euro. De luchtwachttoren van Schoonebeek kan een rust- en bezinningspunt zijn voor fietsers en wandelaars als onderdeel van een historische of toeristische route. De tien meter hoge uit kijkpost, net als alle torens ontworpen door de Haagse architect M. Zwaagstra, is een provin ciaal monument. Theo Wortel 18 HEEMSCHUT maart 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 18