HEEMSCHUT fl Landgoed Rhederhof nog bedreigd V Landschapsbeleid blijft bij provincie actief GELDERLAND RHEDEN - Het landgoed Rhederhof heeft al meer dan tien jaar de aandacht van Heemschut Gel derland. In november 2009 is een groot deel van het landgoed met daarop het landhuis uit 1856, de tuinmanswoning en de voormalige moestuin gerestaureerd met behulp van een geldprijs uit het televisieprogramma 'Het Mooiste Pand van Nederland'. Vanaf 2004 werden er plannen ont wikkeld voor de bouw van 84 woningen, later teruggebracht tot 57. Tot twee keertoe is hiervoor een bestemmingsplan in procedure gebracht, waartegen met succes actie werd gevoerd. Tot een door de gemeenteraad vastgesteld nieuw bestemmingsplan is het nooit gekomen. In 2013 heeft de eigenaar van het terrein naast het rijks monument het initiatief genomen om te komen tot een nieuwe planopzet voor het deel van het landgoed waarop in 1969 een bejaardentehuis is gebouwd. Het plan is nu om dit complex te slopen en te vervangen door woonzorgappar tementen die passen binnen het vigerende bestemmingsplan uit 1989. Om voor deze plan nen draagvlak te verkrijgen zijn belanghebbende organisaties, waaronder Heemschut Gelderland en particulieren uitgenodigd vooreen klankbord groep. De organisaties hebben dit geaccepteerd op voorwaarde dat een nieuw bestemmingsplan zou worden opgesteld met een flinke beperking van het bouwvolume. Helaas is hiervan niets terecht gekomen, omdat de projectontwikke laar zich bij de planvorming bleef baseren op het vigerende bestemmingsplan. In 2014 is een omgevingsvergunning aangevraagd voorde bouw van drie appartementenblokken met in totaal 74 zorgunits. Dit staat naar de mening van Heem schut Gelderland in geen enkele verhouding met de schaal van het landhuis en landgoed en doet ernstig afbreuk aan de landschappelijke kwali teit. Op grond van deze gang van zaken hebben vijf organisaties, waaronder Heemschut, zich terug- getrokken uit de klankbordgroep. Inmid dels heeft de gemeente Rheden de omgevings vergunning verleend. Heemschut Gelderland heeft, samen met de andere organisaties, hier tegen bezwaar ingediend. Chris Scharten GRONINGEN In de zomer van 2014 kwam de provincie Gro ningen met het 'Keuzedocument Omgevings visie'. Hierin werd onder andere gepleit voor overheveling van beleidstaken met betrekking tot het landschap van de provincie naar de gemeentes. Landschap is meer dan de ruimte die je ziet als je buiten bent. Er zit een hele geologische en cultuurhistorische ontstaansge schiedenis aan vast. Het is juist de onlosma kelijke combinatie van deze deelaspecten die het landschap waardevol maakt. Hier slordig mee omspringen kan leiden tot een perma nent verlies van de belevingswaarde. Het wordt minder aantrekkelijk om te wonen en ook de toeristische sector zal er onder lijden. Gebrek aan kennis zal op den duur leiden tot aantas ting of verdwijnen van waardevolle losse ele menten zoals pingo-ruïnes, kei leem ruggen, essen, historische ontginningsstructuren, etc. Daarnaast vormen de landschapstypen, open heid, watersystemen en de geomorfologische structuren, zoals bijvoorbeeld in Westerwolde, het Oldambt, en het Fivelgebied, structuren die over de gemeentegrenzen heen gaan. Heemschut Groningen heeft de politiek er met succes op gewezen, dat kennis en kunde op het gebied van landschap niet structureel aanwezig zijn bij gemeenten. Zeker niet als het gaat om het ontwikkelen en uitvoeren van een integraal beleid op het gebied van landschap, inclusief de cultuurhistorische, archeologische en aardkun dige aspecten daarvan. Daarnaast krijgen de gemeenten van rijkswege al veel extra taken toe bedeeld. Hier nog extra taken vanuit de provincie aan toevoegen is vragen om problemen. Pier Bosch

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 16