IÉ Omgevingsplan biedt aanknopingspunt herbestemming HEEMSCHUT M fl De wil is er wel, maar... LIMBURG Het gaat bij behoud en bescherming van cul tureel erfgoed niet alleen om aandacht voor individuele objecten. Tot dusverre hanteerde de provincie Limburg geen verordening om doorwerking van regionale visies en belangen uit haar provinciale omgevingsplan in gemeen telijke plannen te laten verankeren. Nu de verantwoordelijkheid voor de monumenten zorg grotendeels bij gemeenten berust, werd die verankering de afgelopen jaren regelmatig gemist. Heemschut Limburg is blij dat het provinciebe stuur het nieuwe provinciale omgevingsplan ver gezeld heeft doen gaan van een omgevingsver ordening, die voor die verankering kan zorgen. Zeker voor het nationaal landschap Zuid-Lim burg, waar landschappelijke en cultuurhistori sche waarden nauw zijn verweven, is dat winst. De verordening biedt een stok achter de deur en maakt hergebruik van leegstaande monumen tale panden beter mogelijk. De provincie heeft onder andere de mogelijkheden van de ladder van duurzaamheid uit het gewijzigde Besluit ruimtelijke ordening (art. 3.1.6 lid 2) aange grepen om regionale kaders in gemeentelijke ruimtelijke plannen direct te borgen. De ervarin gen die Heemschut Limburg de afgelopen jaren heeft opgedaan, bijvoorbeeld met de nieuw- bouwplannen voor de multifunctionele accom modatie nabij kasteel Arcen, maken een derge lijke verordening meer dan welkom. Nieuwbouw actief Het raadhuis van Arcen. als alternatief voor herbestemming van bijvoor beeld het leegstaande raadhuis van Arcen, een rijksmonument van architect Kropholler, kan hiermee mogelijk worden voorkomen. Hans Vermeer ENSCHEDE - In 2012 hebben B&W van de gemeente Enschede twaalf gebouwen uit de wederopbouwperiode aangewezen als mogelijk gemeentelijk monument. Dit besluit leidde tot een beleidsnota, een onderzoeksopdracht en het samenstellen van een cultuurhistorische waardenkaart. De wijze waarop de gemeente dit heeft opgepakt, dat spreekt erfgoedbe schermers in het bijzonder aan. Echter op het moment dat de monumenten definitief aangewezen moesten worden, in het najaar van 2014, is het over. In plaats van concrete maatregelen te nemen, wordt een streep door de plannen gezet. Waarom? De eigenaren en ontwikkelaars zijn tegen en B&W heeft geen budget over voor het consequent uitvoeren van de voornemens. Cuypersgenootschap en Heemschut Overijssel komen in actie om de gemeenteraad te overtuigen. Heemschut Overijssel spreekt van een paniek reactie. Waarom doet B&W geen recht aan de eigen beleidsregels? Natuurlijk zijn er kosten ver bonden aan het aanwijzen van het erfgoed. Ook zijn er regels bij verbouwing en herinrichting van gebouwen nodig. Maar in de praktijk blijkt steeds opnieuw dat het vastleggen van monumentale waarden vernieuwingen juist niet in de weg hoe ven staan. Jammer dat angst en vooroordelen het keer op keer winnen van al het gedegen onder zoekswerk. De twaalf wederopbouwmonumenten bieden kansen voorde stad, voor landelijke profi lering en juist voor het dragen van nieuwe ontwik kelingen zoals in de wijk Roombeek. Zonder het historische stratenpatroon en de karakteristieke panden, zou Enschede veel van haar glans heb ben verloren. Gemeenten zouden de eigenaren erop kunnen wijzen dat de monumentenstatus voordelen biedt. Zowel de verkoopbaarheid, als de mogelijkheid om extra financieringsbronnen aan te boren, nemen toe. Ingrid van Bergenhenegouwen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 15