HEEMSCHUT fl Melkfabriek Klein Groningen Herinrichting Park Toorenvliedt actief ZEELAND KLEIN GRONINGEN - In het Friese buurtschap Klein Groningen, gemeente Opsterland, staat een melkfabriek waar al lang geen melk meer wordt verwerkt. Daar waar andere meer in het oog springende melkfabrieken inmiddels een nieuwe bestemming hebben gekregen, wordt de melkfabriek van Klein Groningen vergeten. Dat is jammer. De melkfabriek ontleent haar kwaliteit juist vooral aan de plek: de ligging aan de Opsterlandse Compagnonsvaart. Plannen zijn in de maak om van de vaart een toeristi sche trekpleister te maken. Je zou verwachten dat de melkfabriek dan onderdeel wordt van die toeristische route. In de plannen wordt echter uitgegaan van sloop. Heemschut vindt sloop niet alleen een verlies aan karakteris tieke bebouwing, maar ook een gemiste kans om van de toeristische route iets bijzonders te maken. Heemschut Friesland is in gesprek met de gemeente Opsterland om hen de waarde van dit complex te laten inzien en te pleiten voor behoud door het op te nemen in de toeristische route. Gertjan Timmer landhuis stamt in oorsprong uit de 17de eeuw. Het werd in 1754 ingrijpend verbouwd. De latere gouverneur van Zeeland, J. H. Scho- rer, veranderde begin 19de eeuw de Baroktuin in een park in de toen zeer geliefde Engelse landschapsstijl. Na de inundatie van Walche ren in 1944 werd het park naar een ontwerp van C.P. Broerse hersteld. Na jarenlange ver waarlozing werd het herstel van het park door de gemeente Middelburg ter hand genomen. Heemschut Zeeland maakte samen met het buurtcomité bezwaar tegen een voorstel om het park te doorsnijden met fietspaden en wilde liever de oorspronkelijke indeling handhaven. Dit is ook gebeurd: de wandelpaden, brugge tjes en aanwezige bunkers, die onderdeel uit maakten van de Atlantikwall, zijn hersteld. De herinrichting van het park doet volledig recht aan de oorspronkelijke opzet en de als museum fungerende commandobunker vormt een inte ressante toeristische attractie. Willem Heijbroek MIDDELBURG - Aan de Koudekerkseweg ligt het buiten Toorenvliedt. Op Toorenvliedt heeft de beroemde historicus Johan Huizinga, auteur van 'Herfsttij der Middeleeuwen' gewoond. Zijn zoon Leonhard Huizinga schreef er de bekende schelmenromans over Adriaan en Olivier. Het 14 HEEMSCHUT maart 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 14