Torenkamer Kantoor Toekomst zijn nog grotendeels oorspronkelijk. Het is een grote L-vormige ruimte die flexibel ver deeld kan worden met vouwwanden. Dit principe had Dingemans van Rietveld afge keken. De zithoek bij de open haard heeft een wijds uitzicht, zij het tegenwoordig op boomtakken. In het midden vormen vier daklichten boven grote leistenen tegels een soort binnen tuin. Deze multifunctionele ruimte kon met vouwwanden van het woongedeelte worden gescheiden voor ontvangsten of vergaderin gen. Hier liepen wonen en werken dus in elkaar over. Aan de andere zijde is een open keuken met ontbijtbar, iets dat in 1964 nog nieuw was. Het blad 'De vrouw en haar huis' schreef: 'Mevrouw Dingemans is een groot voor stander van dit systeem, dat een uitste kende mogelijkheid biedt voor contact van de moeder met de opgroeiende kinderen.' Een houten trap in het betonnen trappen huis leidt naar het torenkamertje, het kraai ennest dat als een periscoop boven de stad uitsteekt. Het is een klein kamertje, Spar taans gemeubileerd, oorspronkelijk bedoeld als meditatieruimte en schilderatelier voor de vrouw des huizes. Later werd het onder andere gebruikt als huiswerkplek voor de kinderen. Tegenwoordig reikt het uitzicht niet ver door het uitbundige groen, maar vroeger keek je tot ver buiten de stad. De begane grond vormt het kantoorge deelte met de tekenkamer als grootste ruimte. De ramen werden op zodanige hoogte geplaatst dat de tekenaars zittend niet naar buiten konden kijken, om afleiding te voorkomen. Bij moderniseringen is later een verhoogde vloer aangebracht. In de directieka mer, boven de verdiepte garage en onder het dakterras, zetelde de architect zelf. Onder het pand is een groot souterrain, waar onder andere de kantine was onder gebracht. Het Dingemanshuis in december 2012, rechts de uitbreiding uit 2001. Na de dood van de architect betrok diens zoon, Frans Dingemans, het pand met zijn architectenbureau. Rond de eeuwwisseling realiseerde hij een uitbreiding in zwarte bak steen. Sinds zijn bureau in 2011 stopte is Dingemans op zoek naar nieuwe gebruikers. Het liefst zou hij het pand als één geheel ver kopen of verhuren. Het is te hopen dat de combinatie wonen en werken gehandhaafd blijft. Het woonge deelte met de originele indeling omvormen tot standaard kantoor zou zonde zijn. Woon- en werkgedeelte zijn goed te scheiden. Het zou mooi zijn als een ondernemer of mis schien wel een architect zich laat meesle pen door Dingemans' woon-werkvisioen! Dingemans' conservatorium in Maastricht wordt rijksmonument. Moet zijn thuisstad Utrecht het Huis van de Toekomst dan niet veilig stellen voor de toekomst? De gemeente is gestart met een inventarisatie van wederopbouwarchitectuur, de rappor tage volgt in mei. Hopelijk zal het Dinge- manshuis daar als één van de kandidaat- gemeentelijke monumenten uitrollen. Arjan den Boer publiceert en ontwik kelt digitale toepassingen over erfgoed. www.arjandenboer.nl Zithoek met grotendeels origineel meubilair uit de jaren 60. maart 2015 HEEMSCHUT 13 '.r. .'T' a' j ihJéUJiLep*.*.- -.AjaSf AJg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 13