toekomst voor het Huis van de Toekomst? Arjan den Boer Wie nu over de Huizingalaan in Utrecht Noordoost loopt valt het misschien niet op: de betonblokken zijn verweerd en hoge bomen onttrekken het ooit zo opvallende torentje aan het oog. Maar in 1964 trok het woonhuis annex architectenbureau van Piet Dingemans veel aandacht. Dat gold niet alleen voor de gedurfde buitenkant maar ook voor het flexibele interieur. Het blad 'De vrouw en haar huis' bestempelde het toen als Huis van de Toekomst. Op dit moment is die toekomst onduidelijk, want het pand wacht al een paar jaar op nieuwe gebruikers. Architect Interieur Het Dingemanshuis: In de wederopbouwperiode moesten er snel en veel woningen worden gebouwd. In Utrecht verrezen de wijken Tuindorp Oost, Tolsteeg-Hoograven, Kanaleneiland en Overvecht. Bouwbedrijven als het Utrechtse Bredero gebruikten prefab onderdelen en goedkope materialen, wat de kwaliteit en originaliteit niet altijd ten goede kwam. Piet Dingemans liet zien dat het anders kon. Hij bouwde zijn huis annex kantoor van b2-betonblokken, een product van Bre dero. Dingemans gebruikte de blokken cre atief. Door ze bij het torenkamertje en de balustrade van het dakterras op hun kant te leggen, ontstond een ajour-effect (patroon van openingen). Het Utrechts Nieuwsblad noemde het pand in 1964 een spel van fantasie en functionaliteit, een originele schepping die verblijdend afweek van 'de sleur van zoveel naargeestige, zogenaamde 'moderne bouw-uniformiteit'. Ir. P.H. Dingemans (1910-1970) ontwierp in de jaren zestig kerken, scholen en woon huizen in Utrecht. Zijn bekendste gebouw staat echter in Maastricht: het Conserva torium, onlangs voorgedragen als rijksmo nument uit de wederopbouw. Zijn Utrechtse woon-werkhuis wordt wel Dingemanshuis genoemd, maar we kunnen gerust spreken van de Dingemansbuurt. De architect ont wierp naast en vanuit zijn eigen pand de woonhuizen van de buren aan de Huizinga laan, de daartegenover gelegen Schilders school (Nimeto) en het Atheneum De Mun- nik (inmiddels gesloopt). Het is een bijzondere ervaring om rond te kijken in het woongedeelte op de eerste verdieping. Je waant je er in de glamou- reuze jaren zestig. De indeling en inrichting Open keuken met ontbijtbar. 12 HEEMSCHUT maart 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 12