gaat zelf kerken herbestemmen Bisdom 's-Hertogenbosch Norman Vervat De toenemende leegstand van kerkge bouwen is een grote zorg. Het bisdom 's-Hertogenbosch wordt net als andere bisdommen geconfronteerd met groei ende leegstand. Na sluiting van een kerk volgt vaak langdurige leegstand, of erger, sloop. Herbestemmen blijft om verschillende redenen een moei zaam proces. Het bisdom wil nu met behulp van ontworpen block modules zelfde herbestemming van kerken gaan oppakken. Naast het vinden van een juiste functie is het behoud van de ruimtelijke kwaliteiten van een kerkgebouw bij herbestemming vaak een grote uitdaging. Bij verandering van functie in bijvoorbeeld wonen gaan vaak alle kenmerken van het interieur verloren. Vanuit het behoud van het interieur bezien, is een herbestemming tot cultureel- of wijk centrum, kantoorruimte of gezondheidscen trum dan ook te prevaleren. Deze functies vragen om minder drastische (en kostbare) ingrepen. Vaak zijn deze functies in losse nieuwe volumes in de kerk te realiseren. In de afgelopen jaren zijn diverse kerken zo herbestemd. In de Pastoor van Arskerk te Eindhoven zijn in een losstaande volume een kantoor voor de jeugdzorg, een tand arts, huisarts en andere maatschappelijke functies ondergebracht. In het Zeeuws- Vlaamse Westdorpe is in de voormalige katholieke kerk in een glazen volume het dorpshuis gerealiseerd. In beide gevallen waren beperkte ingrepen nodig om de kerk geschikt te maken voor de nieuwe functies. Het karakter van de kerken is dan ook goed behouden gebleven. Indien nodig is het ook De Pastoor van Arskerk te Eindhoven met het inbouwvolume. Ontwerp Van Wijnen Architectuur. relatief eenvoudig het nieuw ingebouwde volume weer te vervangen of te verwijderen. Het bisdom 's-Hertogenbosch heeft van wege de groeiende leegstand recent beslo ten om dergelijke inschuifunits of 'blockmo- dules' in eigen beheer te gaan ontwikkelen, samen met een team van vertegenwoordi gers uit verschillende bedrijfstakken, zoals de makelaardij en projectontwikkelaars. Men hoopt op deze manier tot een snelle en bevredigende aanpak van de herbestem- mingproblematiek te komen. Volgens het bisdom is het pluspunt van kerken dat ze een aantrekkingskracht uitoefenen op men sen, men vindt het prettig er te verblijven. Ook is er duidelijk vraag naar kleinere ruim tes die per eenheid zijn te verhuren. Ruim tes die reversibel, relatief eenvoudig te rea liseren en betaalbaar zijn, en te gebruiken als kantoor, winkel, bedrijfs- of vergader ruimte. Deze behoefte bestaat met name in dorpen en buitenwijken van steden. Dit sluit ook aan op de leegstandsproblema- tiek, aangezien vooral kerken in de buiten wijken in hoog tempo hun deuren sluiten. De te realiseren units worden zoveel moge lijk transparant gemaakt. Dit is noodzakelijk vanwege het veelal beperkte daglicht in de kerken. Recent is een selectie gemaakt van tien monumentale kerken die het meest geschikt zijn voor deze aanpak. In de komende tijd moet er meer duidelijkheid komen over de verdere uitvoering van het bijzondere pro ject. Heemschut is uiteraard positief over dit initiatief! maart 2015 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 11