nn ËfiSÖDÖ [oDO oo ytODgin oon^ 00 ffiODOOi kS Waarom een nieuwe Erfgoedwet? Inhoud Erfgoedwet laa*dv£C^! Het meest bijzondere aan de Erfgoedwet is dat voor het eerst de verschillende facetten van cultureel erfgoed (exclusief de archieven) in één inclusieve wet worden geïntegreerd. Dit is een ambitieus streven en lijkt de uit voering van veel overheidstaken daadwer kelijk eenvoudiger en beter te maken. Maar zullen de bepalingen ook echt gaan werken en is het roerend en onroerend erfgoed zo voldoende beschermd? En hoe zit het met de ruimtelijke aspecten van de erfgoedzorg? Zijn deze voldoende geborgd? Alle wettelijke bepalingen die betrekking hebben op de bescherming van cultureel erfgoed in de fysieke leefomgeving worden immers straks geïntegreerd in de Omgevingswet. Daar mee is in ieder geval het werkterrein voor de bescherming van monumenten gesplitst. De Omgevingswet is bovendien een Kader wet, waarbij veel uitvoeringsdetails pas in een later stadium vastgelegd worden. Dit gebeurt in zogenaamde AMVB's (Algemene Maatregelen van Bestuur). Het effect daar van is dat ons parlement direct betrokken is bij de uitvoeringsregels. En dat maakt de beïnvloeding van wetgeving, die ongunstig uitpakt voor het ruimtelijk beleid rond erf goed, lastig. Om dit aspect van de erfgoed- zorg goed te waarborgen zullen Omgevings wet en Erfgoedwet naadloos op elkaar aan moeten sluiten. De minister van OCW, Jet Bussemaker, heeft op 10 juni 2013 in haar museumbrief 'Samen werken, samen sterker' aangekon digd dat zij van plan is om, uit oogpunt van overzichtelijke en kenbare regelgeving, met een nieuwe Erfgoedwet te komen. Het is de bedoeling dat verschillende wetten voor de bescherming van het roerende en onroe rende erfgoed, zoals de Wet tot behoud van cultuurbezit, de Wet verzelfstandiging rijksmuseale diensten, de Wet tot terug gave cultuurgoederen uit bezet gebied, de Uitvoeringswet UNESCO-verdrag 1970, de Regeling materieel beheer museale voor werpen en delen van de Monumentenwet 1988, met elkaar geïntegreerd, geünifor meerd en vereenvoudigd worden. Daarnaast Deze spotprent van Albert Hahn illus treerde rond 1900 de opkomst van grote gebouwen van het grootkapitaal versus de historische bebouwing van binnensteden. 0 C/) E CD CD 1 E O CÜ wil de minister dat de erfgoedcollecties die van nationaal belang zijn betere bescher ming krijgen, zodat geen waardevol erfgoed zomaar naar het buitenland kan verdwijnen. Ook wil zij een nieuwe sturingsrelatie met musea, waarbij musea zelf over beheer en onderhoud van hun collectie en gebouwen kunnen beslissen. Ze wil het stelsel van de kwaliteitsborging in de archeologie moder niseren. Als laatste dient ook het uitoefenen van toezicht en handhaving op de naleving van de regels in de nieuwe wet opgenomen te worden. Op het vlak van monumenten is geen specifieke ambitie geformuleerd. De wetstekst van de nieuwe Erfgoedwet begint met de doelen en begripsbepa lingen. Opvallend zijn een aantal nieuwe begrippen die worden geïntroduceerd, zoals (beschermd) cultuurgoed of verzameling, beschermd cultureel erfgoed, (archeolo gisch, kerkelijk en rijks erfgoed) monument en museaal cultuurgoed van de rijkscollec tie, elk met hun eigen rechtsgevolg. Vervol gens wordt in artikel 1.2 de reikwijdte van de wet uiteengezet en in 1.3 is een nieuwe bepaling toegevoegd over de rapportage van de staat van het erfgoed. De Erfgoedwet is niet van toepassing op de overzeese bijzon dere gemeenten Bonaire, Sint-Eustatius en Saba. De minister van OCW laat de staat van het erfgoed monitoren en zal eenmaal per vier jaar verantwoorden hoe het beleid beter of anders kan. In hoofdstuk 2 wordt het beheer van de rijkscollecties, cultuurgoederen of verzame lingen geregeld. De minister van OCW kan een instelling belasten met de wettelijke taak om zorg te dragen voor het beheer van een collectie en/of het gebouw en kan ook normen stellen voor een goed beheer. In hoofdstuk 3 wordt de aanwijzing van monumenten, van cultuurgoed en verzame ling en van internationaal of Europees cul tuurgoed mogelijk gemaakt. Interessant is december 2014 HEEMSCHUT 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 7