Tastbaar Geheugen 150 jaar zorg voor Leidse monumenten Stedenschennis Stedenschennis Stedenbouwkundige dwalingen december 2014 HEEMSCHUT 45 De zorg voor monumenten is een belang rijk onderdeel van de stadsgeschiedenis van Leiden. Vanaf 1961 is deze zorg wet telijk geregeld door de Monumentenwet. Daarvoor bestonden al uiteenlopende initi atieven van particulieren, de gemeente en het Rijk. Vanzelfsprekend hebben zich in de loop der jaren in het denken over de zorg voor erfgoed allerlei veranderingen voorge daan. Wat zien we van dit alles terug in het huidige straatbeeld? Hoe heeft de betrok kenheid van de burger zich ontwikkeld? Wat was de rol van eigenaren, architecten, aannemers, buurtverenigingen en histori sche verenigingen? Dit boek wil niet alleen de balans opmaken, maar ook inzicht ver schaffen in het complexe krachtenveld van de monumentenzorg. De uitgave is deel 22 in de Leidse Historische Reeks en ver scheen onder redactie van Esther Starken- burg, Rudi van Maanen en Cor Smit. De prijs van het boek is 19,50. Lezers van Heemschut die rechtstreeks bestellen bij de uitgever, Primavera Pers in Leiden, betalen geen verzendkosten. U kunt bestellen via info@primaverapers.nl of telefonisch via 071-514 44 82. Stedenbouwkundige dwalingen is de onder titel van de oratie van Vincent van Rossem die hij in 2010 uitsprak bij de aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar monumenten en stedenbouwkundige vraagstukken van de periode sinds de 19de eeuw, in het bij zonder de stad Amsterdam, aan de Univer siteit van Amsterdam. Met het prikkelende betoog treedt van Rossem in de voetsporen van bekende strijders voor het monumen- tenbelang zoals Geurt Brinkgreve, Ton Koot en Victor de Stuers. Architectura Natura verzorgde de inge bonden, geïllustreerde versie. Het boekje is 18,50 en is te verkrijgen via Architectura Natura in Amsterdam, 020 - 623 61 86.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 45