Nationale Agenda Religieus Erfgoed Cultureel erfgoed bedreigd door conflicten Onderzoek toont aan: driekwart van Nederlanders bezorgd om verval monumenten Bergen op Zoom Erfgoedgemeente 2014! In de conflicthaarden van Mali, Syrië en Irak is het cultureel erfgoed door oorlogsgeweld, maar ook door plundering en illegale handel in culturele voorwerpen, ernstig in gevaar. Vorig jaar nog werd de 800-jaar oude soek van Aleppo in Syrië (werelderfgoed) door brand verwoest. Met de verovering door ISIS ISIL van delen van Irak worden het gebouwd erfgoed, archeologische vind plaatsen en musea bedreigd. Zwaar getrof fen wordt het erfgoed van de christelijke minderheden in Irak en Syrië. Heemschut hoopt op internationale aandacht en heeft haar zorg geuit naar een aantal internati onale instanties waaronder de UNESCO. De citadel van Aleppo. t> Het behoud van monumenten wordt door Nederlanders als belangrijk tot zeer belangrijk ervaren. Dat het draagvlak voor monumenten- behoud groot is, blijkt uit het feit dat Neder landers niet alleen achter investeringen staan, maar ook overwegen zelf financieel bij te dra gen aan monumentenbehoud. Dit blijkt uit onderzoek van het Nationaal Restauratiefonds. Bijna driekwart van de Nederlanders (72%) maakt zich zorgen om leegstand, achteruit gang en het verdwijnen van monumenten. Momenteel is bij ca tien procent van de Nederlandse monumenten sprake van ach terstallig onderhoud. De ondervraagden vin den het een goede zaak dat de overheid geld investeert in monumentenbehoud. Ruim de helft van de Nederlanders overweegt een bedrag tussen de 10 en 25 euro hieraan bij te willen dragen. In Noord-Nederland is zelfs 1 op de 5 personen bereid jaarlijks tussen de 51 en 100 euro te besteden. Daarnaast is 88 van de ondervraagden van mening dat monumenten een positieve invloed heb ben op de aantrekkingskracht van een stad of dorp. Het onderzoek werd uitgevoerd onder ruim 1.000 Nederlanders door Right Marktonderzoek naar aanleiding van Open Monumentendag. De Nationale Agenda Religieus Erfgoed is dit najaar van start gegaan met verschil lende werkgroepen, die zich bezig houden met de zorg voor religieus erfgoed. Heem schut is een van de partijen die eind juni in Amersfoort de agenda heeft ondertekend. In de Nationale Agenda, die wordt gefaci- liteerd door de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed, werken kerkgenootschappen, belangenorganisaties, musea, overheden en andere partijen samen om te komen tot meer begrip en een mogelijk gezamenlijke visie. www.toekomstreligieuserfgoed.nl De ondertekenaars van de Nationale Agenda Religieus Erfgoed. Bergen op Zoom is de winnaar van de prijs voor de beste Erfgoedgemeente 2014. De prijs werd op 31 oktober uit gereikt in Kampen. Bergen op Zoom onderscheidt zich onder andere door een consistent erfgoedbeleid, veel aandacht voor herbestemming, wel stand en openbare ruimte, een bijzon der gemeentelijk museum en het initia tief van nieuwe stadstuinen. Innovatief is ook de aandacht voor duurzaamheid en monumenten. De andere genomi neerden waren de gemeenten Midden- Delfland, Coevorden en Rheden. december 2014 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 43