Nieuw herkenningsbord voor rijksmonumenten MeerHierover maakt monumenten beleefbaar «-Ê Erfgoednieuws Plaats een pronkstuk! 68 ft Rijksmonument Minister Jet Bussemaker heeft op 11 september bij de Ridderzaal in Den Haag het eerste, nieuwe Rijksmo numentenbord onthuld. Het nieuwe monumentenbord is ontwikkeld door de Rijks dienst voor het Cultureel Erf goed vanwege de groeiende vraag naar herkenning voor monumenten vanuit monumenteigenaren. Voor de introductie, levering en productie van de nieuwe monumentenborden werkt de RCE samen met de ANWB. Nederland telt ongeveer 60.000 rijksmonu menten. Verreweg de meeste zijn niet als zodanig herkenbaar. Gemeenten en eige naren van rijksmonumenten hebben de afgelopen jaren te kennen gegeven dat zij historische gebouwen beter zichtbaar willen maken voor het publiek. Het Rijksmonumentenbord maakt tegelijker tijd een einde aan de verwarring die soms ontstaat over het 'blauw-witte' schildje. Ten onrechte wordt vaak gedacht dat dit schildje aangeeft dat een gebouw een rijksmonument is. Dit schildje is in 1954 in het leven geroe pen door de Verenigde Naties en heeft als doel om cultureel erfgoed in tijden van oor log en militaire bezetting te beschermen. Het nieuwe bordje voor rijksmonumenten dat in varianten ook beschikbaar is voor gemeente lijke en provinciale monumenten, is te verkrij gen via: www.anwb.nl/monumentenbord. a Wie meer wil weten over een monument is ter plekke meestal afhankelijk van informa tiebordjes of folders. Steeds meer is hier over ook vaak informatie op internet te vin den. MeerHierover is een nieuw initiatief om op een makkelijke manier meer te weten te komen over het verhaal van een gebouw en wat je er kan doen; wanneer het open is, hoe het er van binnen uitziet, met wie er contact gemaakt kan worden. Het middel om alle informatie in één klik op te roepen is een 'tag'. Deze zogenaamde QR-code is met elke smartphone te scannen en ver wijst meteen door naar een speciale site met alle informatie. Pieter Siebenga, direc teur van het Nationaal Restauratiefonds, onthulde dit najaar een dergelijke code op Huize Hoevelaken. Ook in onder andere Baarn, Amsterdam, Utrecht en Zutphen zijn dergelijke codes inmiddels op monumen ten te vinden. Kijk voor meer informatie op www.meerhierover.nl Directeur Nationaal Restauratiefonds Pieter Siebenga scant als eerste de QR-code van Huize Hoevelaken. De Stichting Monument Materiaal uit Groningen is een stichting die zorgt voor de selectie en opslag van bouwmaterialen afkomstig uit gesloopte historische panden en van materialen die verworven zijn door schenking. Eén van de pronkstukken is een enorme rococoschouw uit het eind van de 18de eeuw. De schouw is afkomstig uit het Kymmell huis te Dalen (bij Coevorden). In het begin van de 20ste eeuw werd het huis gesloopt. Nazaten namen de schouw mee naar Amsterdam, waar hij een tijd in een pand in de De Lairessestraat heeft gestaan. Onlangs is dit pand verkocht en is de schouw door de eigenaar aan Monu ment Materiaal afgestaan. Monument Materiaal is nu op zoek naar een geschikte nieuwe bestemming. Ook beheert de stich ting een grote verzameling buiten- en bin nendeuren, omlijstingen, hang- en sluitwerk en een collectie wandtegels, vloertegels en plavuizen. Er zijn voorts glas-in-loodramen, kerkramen, kloostermoppen, muurankers, schoorsteenmantels, consoles, bedstee wanden, traponderdelen en betimmerin gen. De bedoeling is dat deze materialen herplaatst worden in huizen die stammen uit de tijd waarin ze gebruikt werden. De vergoeding is alleszins redelijk. Monument& Materiaal is gevestigd aan de Westerbinnensingel 48 in Groningen. Bezoek alleen op afspraak: tel. 050 314 62 46. www.stichtingmenm.nl 42 HEEMSCHUT december 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 42