Het zal u niet ontgaan zijn dat op allerlei plaatsen dit jaar de Eerste Wereldoorlog is herdacht. Hoewel het Westfront, met de slagvelden en musea als In Flanders Fields in leper, wellicht het meest bekend is, heeft Nederland nu ook een nieuwe plaats van herinnering. Bij Huis Doorn opende op 4 september jongstleden H.K.H. Prinses Beatrix een nieuw tentoonstellingspaviljoen. Een van onze lezers, de heer W. Boelhou wer, zond ons een foto van een gedenkte ken in het dorp Neede. Na zijn vraag waar dergelijke herinneringen aan De Groote Oorlog nog meer te vinden zijn, werd de redactie nieuwsgierig. Hoewel het 'neutrale' Nederland op locatie niet veel te bieden lijkt te hebben, blijken er op tal van plaatsen gedenktekens te vinden te zijn. Het Belgenmonument in Amersfoort is daar van het grootste. Het is opgericht ter herin nering aan de Belgische vluchtelingen die in 1914, ten tijde van de Duitse aanval op de vesting Antwerpen, naar Nederland vlucht ten. Zo werden in de Amersfoortse Juliana van Stolbergkazerne in totaal 16.500 mili tairen ondergebracht. Bij Zeist werd een interneringskamp gebouwd met 26 barak ken, ieder voor 250 mannen. Als dank voor de opvang schonk België een gedenkteken, een ontwerp van de Belgische architect Huib Hoste (1881 - 1957). De landschap pelijke inpassing op de Amersfoortse Berg is van de hand van de Belgische tuinar chitect Louis van der Swaelmen (1883 - 1929). Het werk werd uitgevoerd door de geïnterneerde soldaten en leerlingen van de werkscholen in de kampen. De redactie vond op internet een complete inventarisatie van alle gedenktekens uit de periode 1914-1918. Alfred Staarman bracht ze voor De Western Front Associa- tion Nederland (WFA) bijeen in een mooi O m opgemaakte uitgave. Tastbare Herinne- f ring 1914-1918' telt 128 pagina's en is te o downloaden via www.alfredstaarman.nl/ wp-contentluploadslMARIUSl.PDF. m december 2014 HEEMSCHUT 41 tmersfoort, Belgisch Monument

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 41