23 34 36 40 HEEMSCHUT En verder: Special: alles over de stichting Kastelen, Buitenplaatsen en Landschappen Brandevoort in Helmond beschermd? Architectuurgebonden kunst in gevarenzone Herinneringen aan de Eerste Wereldoorlog INHOUD Erfgoedwet volgt Monumentenwet op. Monumentenkwesties met lef bekijken. Speciale verantwoordelijkheid voor recent erfgoed. Omslag (foto: Wikimedia Commons, Arjandb 2013) De keuken van kasteel De Haar in Haarzuilens met de collectie koperen pannen. Deze niet nagelvaste onderdelen zijn onlosmakelijk met de historie van het kasteel verbonden. eRFooeDveRenicinc Interview met Heemschutvoorzitter Pieter-Matthijs Gijsbers. De Stelling 11 Heemschut Actief 14 Verenigingsnieuws 30 Gastcolumn 31 Archeologisch nieuws 44 Voordeel als Heemschutter 46 De nieuwe Erfgoedwet moet een aantal bestaande wetten gaan bundelen. Wat de mogelijkheden en bedreigingen zijn en wat we als Heemschut graag ook in de nieuwe wet opgenomen zien, leest u in dit nummer van Heemschut. Eén van onze grote wensen is om waarde volle interieurs beter te beschrijven en meer integraal te beschermen. Bijzon dere, zogenaamde 'niet-nagelvaste' voorwerpen, kunnen door eigenaren nu eenvoudig verwijderd en verkocht of geveild worden. Daarom pleiten we voor behoud en bescherming van het ensemble: een monument is meer dan een lege huls. In deze Heemschut verder aandacht voor buitenplaatsen en kastelen, maar ook voor monumentale kunst uit de wederopbouw. Ook dit is een aandachtsgebied van onze vrijwillige medewerkers, die zich inzetten voor behoud en herplaatsing. De jongste generatie laat zich eveneens horen, onder meer in een pleidooi voor bescherming van de wijk Brandevoort. Niet in de laatste plaats vraag ik aan dacht voor het interview met onze nieuwe voorzitter, Pieter-Matthijs Gijs bers. Het komende jaar zal een nieuw beleidsplan richting gaan geven aan de uitwerking van onze doelstellingen. De hoofddoelstelling, de bescherming en het behoud van cultureel erfgoed blijft natuurlijk onze leidraad. Wij hopen van harte als een volledig particulier gefinancierde belangenorganisatie op uw steun te mogen blijven rekenen! Karei Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 3